Ako sa princezná stala gazdinou

A tak sa Jurko vrátil domov. Vrátil sa domov a nebol lenivý, ale práveže pracovitý a usilovný. Bol aj veľmi šťastný. Pracoval na svojom gazdovstve, mal milujúcich rodičov a súrodencov, o ktorých sa staral a krásna ženu –princeznú Jazmínu, s ktorou už mali aj svadbu.

Tá svadba trvala tri dni a tri noci. Pilo sa, jedlo sa, zabávalo sa. Jurko bol šťastný a šťastná bola aj princezná Jazmína. Lenže potom prišli povinnosti bežného života. Ráno skoro stávať, postarať sa o hydinu, o dobytok, priniesť vody, nachystať dreva, navariť.

Jurko pomáhal princeznej ako sa len dalo, no v lete musel s ostatnými mužmi do hory na robotu. Princezná mala zostať doma a starať sa o gazdovstvo. Lenže čože keď nevedela variť, keď sa bála zvierat a nemala ani sily v rukách. Jurkov otec, starý gazda, ktorý už len tak posedával, raz synovi povedal: „Nevestu máš síce peknú ale čo z toho, keď je to stále len princezná a robota jej nejde od ruky! Takej to žene bude na gazdovstve ťažko!“

Aj Jurko videl, že princezná sa na gazdovstve trápi. Jej malé, jemné ruky neboli na ťažkú prácu zvyknuté! A ešte potom ako sto rokov sedela zakliata vo veži! Jurko o však vyhútal. Priviedol do domu jeho starú kmotru! To bola gazdiná nad gazdniny. Kmotrička mu sľúbila, že z princeznej spraví riadnu gazdinú, že sa nemusí báť a môže ísť smelo do hory na roboty.

A tak Jurko šiel. Často však myslel na svoju ženu. Či je doma všetko v poriadku, či ju kmotra všetkému naučila, či princeznej nie je smutno a či neľutuje, že sa vydala za chudobného chlapca. Nevedel sa dočkať návratu, hoci sa ho i trošku obával. Nemal sa však čoho báť.

Keď prišiel doma ho už nečakala princezná. Doma ho čakala gazdiná. O zvieratá bolo postarané. Voda bola nanosená. V piecke sa kúrilo. Na stole bol pripravený chutný obed.

Princezná sa všetkému naučila a robota na gazdovstve sa jej veľmi páčila. Žiaden zámok a žiadneho princa by za svojho muža Jurko a gazdovstvo nevymenila!

Rozprávka pre deti Ako sa princezná stala gazdinou
Ako sa princezná stala gazdinou, Anička I.
4.3/5 - (56 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *