Škriatok Snílek

Rozprávka na čítanie - Škriatok Snílek

Náš svet je obrovský. Keď sa večer pozrieme na nebo, vidíme krásne hviezdy, či velikánsky mesiac, ktorý nám veselo svieti na dobrú noc. Je to čarovný vesmír, plný tajomstiev, v ktorom žijeme aj my, na planéte Zem. A na tom veľkom čarovnom mesiaci, ktorý nám každú noc svieti, žije jeden malý biely škriatok, ktorý sa volá Snílek. Jeho meno má veľký význam. Škriatok žije na mesiaci sám a stará sa o to, aby každý človek či bytosť vo vesmíre, mala v noci krásne sny.

Čítať ďalej →

Ako šiel Janko do sveta

Rozprávka pre deti - Ako šiel Janko do sveta

V jednej malebnej dedinke žil malý chlapec. Volal sa Janko. Na hlave nosil vždy tú istú čiapku, kolená mal stále rozbité a ruky vždy špinavé. Ako rástol, naučil sa každému remeslu. Vedel ušiť topánky, opraviť strechu, zasadiť strom, jazdiť na traktore alebo na koni. Nebolo nič, čo by nevedel urobiť. Keď už bol dospelý, rozhodol sa ,že sa vydá do sveta. Koniec koncov, vedel robiť všetko, tak čo keby si mohol niekde vo svete zarobiť peniaze, aby sa mal dobre? Janko si zobral veľkú desiatu a išiel  kam ho nohy niesli.

Čítať ďalej →

Ako sa zmenil Burlivák

Rozprávka na dobrú noc - Ako sa zmenil Burlivák

Okolo malého rozprávkového mestečka viedla cesta. Jazdili po nej veľké i malé autá. Niektoré nákladné autá rozvážali tovar a iné menšie autá vozili ľudí do práce. V tomto rozprávkovom mestečku boli ľudia a autá priatelia. Navzájom si pomáhali. Autá odvážali ľudí tam, kam potrebovali, a ľudia sa o autá dobre starali. Umývali ich, tankovali do nich benzín, opravovali ich. Autá sa na oplátku snažili jazdiť podľa pravidiel. Bolo to najspokojnejšie mesto. Až kým do mesta neprišlo auto Búrlivák.

Čítať ďalej →

Pastier Demian a drak

Rozprávka na dobrú noc - Pastier Demian a drak

Za dedinou, v ktorej žil pastier Demian, usadil sa drak. Každý večer vyletel z jaskyne do dediny a zobral si so sebou jednu kravičku, ovečku, alebo prasiatko. Ľudia boli nahnevaní, veď už v dedine nezostalo skoro ani jedno zvieratko. Išli za kráľom a porozprávali mu o drakovi a o tom, čo sa deje v ich dedine. Kráľ  nechal vyhlásiť po okolí, že ten, kto sa draka zbaví, bude odmenený.

Čítať ďalej →

O dvoch princeznách

Rozprávka pre deti O dvoch princeznách

Bolo nebolo. Za deviatimi riekami a deviatimi horami stálo jedno kráľovstvo. Býval v ňom múdry kráľ so svojou kráľovnou. Spolu mali dve dcéry. Obe princezné boli veľmi krásne a múdre. Obe mali dlhé vlasy, ktoré sa im nádherne vlnili. Vždy nosili krásne šaty. Na každého sa usmievali a boli veľmi priateľské a milé. Rady chodili na záhradu a spievali si a tancovali si medzi stromami a kvetmi. Veľmi krásne im to išlo. Keď tancovali, vyzeralo to, ako keby sa nedotýkali zeme. Všetko robili s radosťou a úplnou ľahkosťou.

Čítať ďalej →

O malej lastovičke

Rozprávka pre deti O malej lastovičke

Ako všetci vieme, lastovičky sú sťahovavé vtáky. To znamená milé deti, že keď sa u nás začína vonku ochladzovať, lastovičky rozprestrú svoje krídla a odletia do teplých krajín sa zohriať. Keď je však u nás znova teplejšie počasie a hrejivé slniečko, opäť sa k nám veselo vrátia. A takto pred zimou sa u nás jedna malá lastovička chystala do teplých krajín spolu aj so svojou rodinou.

Čítať ďalej →

O stratenej snehovej vločke

Rozprávka o vločke, ktorá sa zatúlala od svojich kamarátov.

Taká snehová vločka má veľa priateľov. Ani by ste nespočítali, koľko ich je. Jej najbližšími priateľmi sú snehové vločky, ktoré vypadli z toho istého mraku. Spoločne sa držia celú cestu až na zem a aj na zemi ležia vedľa seba v snehovom záveji. Keď sú snehové vločky spolu, sú šťastné a spokojne odpočívajú na zemi, na strechách alebo na stromoch tak dlho, ako im to slnko dovolí.

Čítať ďalej →

Slaný koláč myšky Hryzky

Rozprávka Slaný koláč myšky Hryzky

Každý december organizovali myšky z domu číslo 23 predvianočné posedenie. Malo tomu byť aj tento rok, no myška, ktorá posedenie robila vo svojej diere, ochorela a odišla na liečenie do kúpeľov. Myška Hryzka, najmladšia z myšiek z domu číslo 23, sa teda rozhodla, že posedenie urobí tento rok ona. Zastrájala sa, že pečie taký skvelý koláč, že mu ani jedna myška neodolá.

Čítať ďalej →

Kúzelný klobúk

Rozprávka pre deti - Kúzelný klobúk

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden výrobca klobúkov, za ktorým prišiel istý čarodejník. Ten ho poprosil o to, aby mu vyrobil klobúk. Nie však len taký obyčajný, ale taký čarovný. Klobučník sa ale bránil, že on vie vyrábať iba obyčajné klobúky, ktoré akurát zohrejú hlavu pred chladom. „Nič to. Začarujem si ho sám. Len mi ho vyrob.“ A tak výrobca klobúkov vyrobil klobúk a čarodejník si ho začaroval.

Čítať ďalej →