Ako si Jurko priviedol domov nevestu

A Jurko, keď už sa naučil, že lenivosť nie je osožná a že treba myslieť viac na druhých ako na seba, mohol si ísť konečne zachrániť svoju nevestu.

Jaskyňa bola naozaj otvorená a Jurko vstúpil! Dlho kráčal tmavou chodbou, kým konečne neuvidel svetlo. Svetlo bolo položené na stole a za stolom bola princezná. A aká len bola pekná! Jurko sa do nej na prvý pohľad zamiloval. A princezná? Tá sa potešila! Veď v tej jaskyni už sto rokov čakala na svojho záchrancu. A hoci sto rokov čakala, nebola stará, lebo v jaskyni sa zastavil čas. 

Rozprávka pre deti Ako si Jurko priviedol domov nevestu
Ako si Jurko priviedol domov nevestu

Padli si obaja do náručia a šup preč z tohto strašného miesta. Lenže kam pôjdu? Princezná veľmi túžila ísť domov. Do zámku. Lenže keď tam prišli, zámok bol spustnutý a zničený. Nikde nebolo ani živej duše. Kráľ s kráľovnou princeznú už dávno oplakali a od smútku zomreli. A poddaní z kráľovstva sa odsťahovali preč. Aj Jurko s princeznou išli ďalej. Nepotrebovali ani zámok ani bohatstvo. To bol iný život, iný čas.

Vydali sa na cestu domov k Jurkovi. Tam sa už otec dávno zmieril, že syna tak veľmi urazil, že ten sa už nikdy nevráti a bol veľmi prekvapený, keď ho videl kráčať k domu ruku v ruke s krásnou princeznou. A otec sa potešil nielen z toho, že Jurko sa vrátil domov, ale veľmi ho tešilo i to, aký bol usilovný a šikovný.

Len čo prišiel už neobsedel. Tam sa išiel pozrieť, ako sa darí zvieratám, či je dosť dreva a koľko sena treba ešte nasušiť. Otec si myslel, že ho hádam vymenili! No nie, bol to naozaj Jurko, nový, lepší Jurko, usilovný a nie lenivý.

Jurko sa mu od srdca ospravedlnil a pýtal si dovolenie zostať doma so svojou nevestou. Darmo, už mal plné zuby chodenia po svete. Už si chcel len sám doma gazdovať a starať sa o svojich najbližších.

4.5/5 - (55 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *