O starej vŕbe

Rozprávka na dobrú noc - O starej vŕbe

Bola raz jedna záhrada, kde ste okrem krásnych farebných kvietkov, rôznych zeleninový záhonov, či všakovakých ovocných stromčekov mohli natrafiť i na jeden starý strom – veľkú pani vŕbu. O túto záhradku sa starala babička Ľudmilka, ktorá tam bývala už dlhé roky. A starú vŕbu mala babička veľmi rada. Už ako dieťa sa pri nej so svojimi súrodencami či kamarátmi z dediny vždy hrávala. Stará vŕba z výšky sledovala hrajúce sa detičky a dávala na ne veľký pozor. A nedávala pozor iba na detičky – babička vedela, že to bola kráľovná celej záhradky. 

Čítať ďalej →

Psia svorka na Aljaške

Rozprávka na čítanie - Psia svorka na Aljaške

Ďaleko odtiaľto, v krajine zvanej Aljaška, žije svorka psov. Nie je to obyčajná svorka. Sú to psy, ktoré majú medzi sebou silné puto, spolupracujú spolu a často si navzájom zachraňujú život. Tieto psy majú neobyčajnú prácu. Každý z nich má na sebe zvláštne viazanie. Žiadne obyčajné vodítka, je to postroj, ktorý spája všetky psy vo svorke. Spoločne ťahajú za sebou sane, na ktorých stojí ich pán s nákladom.

Čítať ďalej →

Myška z plagátu

Rozprávka pre deti - Myška z plagátu

V malom domčeku na okraji mesta býval jeden maliar. Maľoval obrazy a rôzne plagáty. A zakaždým maľoval zvieratá. Na niektorých si hrdo vykračoval kocúr v čižmách, na iných boli ježkovia s jabĺčkom a na ďalšom bola namalovaná myška so syrom. Všetky obrázky a plagáty mal maliar zavesené a vystavené vo svojej záhrade.

Čítať ďalej →

Časovrat

Rozprávka na dobrú noc - Časovrat

Zuzka si vykračovala nahnevaná po ceste zo školy. Test z matematiky pokazila! Určite schytá guľu a dostane zaracha. Kopala do všetkého čo jej prišlo do cesty a kopla aj do niečoho mosadzného na zemi. Čo je to? Hodinky? Na prvý pohľad to naozaj  vyzeralo ako hodinky. Také tie starodávne na retiazke. Ciferník tam bol však nejaký iný. Skúsila natiahnuť. Zrazu sa okolo len všetko začalo rýchlo meniť. Čo to je? V jednej chvíli bol obed a zrazu bola noc. Posunulo ju to späť o niekoľko hodín.

Čítať ďalej →

Konečne prázdniny

Rozprávka na dobrú noc - Konečne prázdniny

Keď sa už blíži koniec školského roka, slniečko veselo hreje na oblohe a všetky známky sú už zaokrúhlené, znamená to len jediné. Blížia sa veľké letné prázdniny! Tak ako každé dieťa, tak aj malý Jurko sa tešil na prázdniny, ktoré už boli za rohom. Cez prázdniny má toho naplánovaného veľa. Bude sa hrať, pôjde s rodičmi k moru či veľa iného. No, malý Jurko sa najviac tešil ku babke na prázdniny na vidiek. Tam totiž behá po lúke, hrá sa so zvieratkami a pomáha babke tak ako vie. A to Jurka veľmi baví. 

Čítať ďalej →

Kocúrik Murko

Rozprávka na dobrú noc - Kocúrik Murko

Bol raz jeden lenivý kocúrik Murko, ktorý žil so svojou rodinkou vo veľkom domčeku. Bolo to Murkove kráľovtvo a ten si ho verne strážil. Jeho najlepšia kamarátka bola maličká Anička. Vždy sa s ním hrala, hádzala mu klbko či ho škrabkala. I keď popravde..Murko bol veľmi lenivý, najviac ľúbil ležať či papať pamlsky pre dobré mačičky. 

Čítať ďalej →