Šiesti sluhovia

Dávno pradávno žila stará kráľovná, ktorá vedela čarovať, a mala dcéru, čo bola najkrajšou dievčinou pod slnkom. No starena na iné nemyslela, len ako by ľudí do záhuby doviedla. Keď sa na zámku hlásil pytač, povedala mu, že mu dá dcéru iba pod tou podmienkou, ak splní takú a takú úlohu, no ak ju nesplní, príde o život. Nejedného princa oslnila krása kráľovskej panny a uchádzal sa o jej ruku. Ale pretože nesplnil úlohu, dala ho krutá vládkyňa bez milosti zmárniť.

Čítať ďalej →

Letné kino

Lucia a Lukáš boli veľmi nahnevaní. Rodičia im totiž zakázali ísť spolu s nimi na letné kino. „ Žiadne také. Film sa začne premietať až večer. To už je tma a zima. Nachladnete. A okrem t oho, ten film určite nie je pre deti. Budú tam samé nepekné scény. Len vy pekne zostaňte s babkou doma a pozrite si niečo pekné v telke.“

Čítať ďalej →

Ako sa zmenil Burlivák

Okolo malého rozprávkového mestečka viedla cesta. Boli na ňom veľké aj malé autá. Niektoré nákladné autá rozvážali tovar a iné menšie autá vozili ľudí do práce. V tomto rozprávkovom meste boli ľudia a autá priatelia. Pomáhali si navzájom. Autá odvážali ľudí tam, kam potrebovali, a ľudia sa o autá dobre starali. Umývali ich, plnili benzínom, opravovali. Na oplátku sa autá snažili jazdiť podľa pravidiel. Bolo to najpokojnejšie mesto. Kým do mesta neprišiel Burlivák.

Čítať ďalej →

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna kráľovná, ktorá nemala rada slnko. Von vychádzala len skoro ráno a večer, keď slnko vychádzalo a zapadalo a aj to len so slnečníkom, ktorý jej držala nad tvárou jedna zo slúžok. Inak trávila deň vo vnútri hradu, za zastretými záclonami, aby dnu neprenikol ani jeden slnečný lúč. „ Opálení sú len roľníci, ktorí pracujú na poliach. Ich tvár je hnedá, ba až čierna a takú ja tvár nikdy nemôžem mať.“ A veru kráľovnina tvár bola bledá, ba až priesvitná a jej zdravie sa čoraz viac zhoršovalo. Bola slabá a nechutilo jej jesť, neskôr sa už vôbec nevládala ani postaviť z postele.

Čítať ďalej →

O krstných matkách kuchárkach

Kedysi dávno bol v našom malom mestečku veľmi zvláštny dom. Vyzeral inak ako ostatné. Mal vanilkovú farbu a namiesto strechy mal veľkú čerešňu. Celý dom vyzeral ako jeden veľký muffin. Každý deň sa z jeho okien šírila nádherná vôňa, ktorá sa pomaly šírila po celom meste. Bola to vôňa rôznych lahôdok a chutných pochúťok. V tom dome varil krstné mamy.

Čítať ďalej →