Mesačná víla a továreň na sny

Ďaleko nad nebom až skoro vo vesmíre stojí krásny dom. Je postavený na jednej planéte. Nie je to ale len taký obyčajný dom. Vyzerá, ako keby bol z pary. Neprestajne sa tak akosi jemne vlní. Je to čarovná továreň.

Vyrába sny a posiela ich deťom do ich izbičiek, aby sa im dobre spalo. Raz sa ale prihodilo čosi zvláštne. Ráno, keď sa deti prebudili, nemali žiadny sen. Nič sa im nesnívalo a boli veľmi smutné.

Neďaleko továrne na sny žila Mesačná víla. Bola to vesmírna víla, ktorá dozerala na všetko, čo sa na nebi a vo vesmíre deje. Keď z neba uvidela, že sa deťom nesnívajú žiadne sny, išla sa na továreň pozrieť. Nefungovala.

Víla sa zhrozila: „To nie je možné! To tak nemôže zostať! Deti potrebujú sny. Potrebujú mať svoje túžby a predstavy. Musia snívať, inak nebudú šťastné!“ Obzerala továreň zo všetkých strán, premýšľala, prečo nevyrába, a kontrolovala každú jej súčiastku.

Rozprávka pre deti - Továreň na mesiac a sny
Továreň na mesiac a sny, Anička I.

Chvíľu premýšľala a potom jej niečo napadlo: „Musím továrni dodať nápady, energiu a chuť, aby začala znovu vyrábať. Továreň musí vedieť, ako veľmi ju deti potrebujú.“ A tak sa rozletela po nebi a začala volať na deti, aby jej povedali svoje sny. Aby jej prezradili, o čom by chceli snívať. Deti vykukli z okien a potichu do tmy volali svoje priania.

Mesačná víla všetky ich priania pozbierala do veľkého hviezdneho vaku. Rýchlo s nimi letela až k čarovnému domčeku. Celý vak vysypala do nádrže továrne. Potom sa nadýchla a zo všetkých síl fúkla do vrtule továrne: „Továreň čarovná, vyrábaj zase sny, ukáž, ​​aká si mocná, nech majú deti krajšie dni.“

Vrtuľa továrne sa začala pomaly roztáčať. Celý čarovný domček sa zase príjemne vlnil a natriasal. Spracovával detské priania a opäť vyrábal sny. Všetko bolo zachránené. Mesačná víla bola šťastná. Vedela, ako veľmi je dôležité, aby deti o svoje priania neprišli. Aby sa im o nich snívalo. Jedine tak budú potom šťastné a usmievavé a budú dúfať, že sa im sen možno niekedy naozaj splní.

Až bude večer a ty budeš chcieť, aby sa ti niečo pekné snívalo, skús potichu zavolať z okna svoje prianie. Možno ho Mesačná víla chytí a zanesie do továrne. A potom sa ti o ňom bude snívať. Veľmi ti prajem, aby sa ti tvoje sny vyplnili aj naozaj. Tak v ne neprestávaj veriť!

4.7/5 - (83 votes)

3 komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *