Hrad pre kráľovského šaša

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden kráľ, ktorý bol veľmi smutný. Zomrela mu manželka i jediný syn, a to kráľovi zlomilo srdce. Celé dni len pozeral z okna svojho hradu na vrch oproti. Presne tam chcel postaviť hrad svojmu synovi.

Kráľ nejedol a nepil, nehovoril a ani nevládol. Jeho sestra sa už na to nemohlo pozerať, a tak dala vyhlásiť, že kto rozveselí smutného kráľa dostane tri truhlice plné zlata. Do hradu sa zbehlo veľmi veľa komediantov, hercov, spevákov, ktorí sa pokúšali kráľa rozveseliť. Nikomu sa to však nedarilo.

Až v jeden deň prišiel do hradu starý šašo. Urobil pár grimás a kráľ čuduj sa svete začal sa usmievať. Najskôr len tak trošku, jedným kútikom úst a potom sa smial až tak veľmi, že sa chystal za brucho! Šašo spravil ozajstný zázrak a stal sa kráľovým najlepším priateľom. Svojou prítomnosťou vrátil kráľa späť do života. O pár rokov sa  kráľ sa znovu oženil a jeho nová kráľovná čakala bábätko. Šašo už usúdil, že jeho už na hrade netreba a rozhodol sa ísť ďalej svetom a rozveseľovať ďalšie smutné duše.

Rozpravka Hrad pre kráľovského šaša
Hrad pre kráľovského šaša, Anička I.

Kráľ mu chcel vyplatiť tri truhlice zlata, no  zdalo sa mu to málo. Podstatnejšie pre neho bolo, aby šašo ostal pri ňom, a tak mu hovorí. „Šašo! Postavím ti hrad. Tam na vrchu oproti, kde mal stáť hrad pre môjho syna. Tak zostaneš blízko pri mne a budeme sa môcť často navštevovať!“

 Šašo prikývol a kráľ začať stavať hrad. Lenže keď ten hrad postavil, veľmi sa mu zapáčil. Hneď myslel na to, že by to bolo pekný darček pre jeho nedávno narodeného syna. Šašo vedel na čo kráľ celé dni myslí a uľahčil mu to tým, že sám sa odmeny zriekol.

„Nechaj si kráľ svoj nový hrad. Daj ho svojmu synovi! Ja ho nepotrebujem. Len jedno želanie mám,nech sa ten hrad volá po mne. Tak na mňa nezabudneš nikdy ty ani tvoj syn.“ Kráľ súhlasil. A pomenoval hrad Beckov.

4.7/5 - (46 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *