Zrkadlo pravdy

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno veľmi vzácne zrkadlo. Nebolo to len také obyčajné zrkadlo, ktoré by ukazovalo, či si strapatý, alebo máš pokrčené šaty, či na líci špinku. Toto zrkadlo ukazovalo to, aký je človek v skutočnosti.

Keď sa doň pozrela pekná princezná, v odraze sa objavila škaredá žena, čo znamenalo, že v skutočnosti je princezná zlá, lakomá a namyslená a jej srdce je čierne ako uhlie. Keď sa doň zas pozrela starena s vráskavou tvárou, v odraze zrkadla sa ukázala krásna žena, čo znamenalo, že starenka je dobrá, milá a srdečná.

Rozprávka pre deti - Zrkadlo pravdy
Zrkadlo pravdy

Toto zrkadlo sa raz dostalo ku kráľovi Miloslavovi. Nepýtajte sa ma ako, lebo sama neviem. Kráľ Miloslav v tom čase hľadal ženíchov pre svoje tri dcéry a každého princa, ktorý prišiel na pytačky, postavil pred zrkadlo, aby videl, aký je princ v skutočnosti. Nebol spokojný a ženícha svojim dcéram nevybral. O tomto podivuhodnom zrkadle sa dozvedel aj kráľ Valizlosť zo susednej zeme, ktorý sa chcel oženiť s Miloslavovou najstaršou dcérou Linou. Valizlosť chcel ukradnúť zrkadlo, aby sa Miloslav nedozvedel o tom, aký je v skutočnosti zlý, a poslal tam svojich sluhov, aby zrkadlo zničili.

O tomto sa však dozvedeli víly, ktoré zrkadlo pred sluhami chceli ochrániť. Vedeli, že takéto zrkadlo je veľmi užitočné a nehodno ho zničiť. Vleteli do komnaty, zobrali zrkadlo a vyleteli zase von oknom. Ako však leteli, jednej víle vletela do očka muška a tá zrkadlo pustila. Zrkadlo padalo na zem a rozbilo sa na milión kúskov, ktoré popadali ľuďom do sŕdc. Tí ľudia, ktorým sa do srdca dostalo sklíčko z rozbitého zrkadla, dokázali odlíšiť, akí sú ostatní ľudia,  či dobrí alebo zlí, hoci ich vonkajší vzhľad hovoril o pravom opaku.

Tri kúsočky padli do sŕdc aj dcéram kráľa Miloslava, ktoré sa vonku hrali v záhrade, a odvtedy vedeli rozlíšiť v ľuďoch dobro od zla. A našli si aj ženíchov. Najstaršia si našla záhradníka, prostredná chudobného slepca a tretia urodzeného princa s veľkým nosom. V duši to však bolí dobrí, milí a srdeční ľudia, čo princezné vďaka kúsku zrkadla vo svojom srdci spoznali.

A vy, drahé deti? Nemáte aj vy kúsok tohto zrkadla v srdci? Vidíte aj v škaredých ľuďoch dobré srdce?

4.2/5 - (25 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *