Zvedavý Jurko a ježibaba

Milé deti, určite si spomínate na príbeh o zvedavom chlapčekovi Jurkovi, ktorý sa vydal do lesa zbierať bylinky a bobule spolu so svojím verným psíkom Brunom. A keď Jurko neuposlúchol radu svojej maminky a vošiel hlbšie do lesa, stretol starú babu, ktorej sa rozhodol pomôcť odniesť drevo k nej do chalúpky. Ako však chlapček a jeho psík vošli k starej babke, tá Jurka otrávila a ten padol do hlbokého spánku. A dnes sa dozvieme, ako dopadol Jurko a čo s ním urobila stará ježibaba. 

Psík Bruno vedel, že chlapčekova zvedavosť ho doviedla až sem. Nemal chodiť hlboko do lesa a už vôbec nie k starej babke do chalúpky. Jurkov psík bol však odhodlaný Jurka zachrániť, štekal a štekal, no začarovaného chlapčeka, ktorý upadol do spánku zobudiť nevedel. Stará babka však nebola obyčajná babka, bola to zlá ježibaba, ktorá lákala deti do svojej chalúpky, a potom jej tam museli deti slúžiť, ak neslúžili, tak ich premenila na zvieratá. 

Rozprávka pre deti - Zvedavý Jurko a ježibaba
Zvedavý Jurko a ježibaba

Bruno vedel, že musí Jurkovi nejako pomôcť. Keď sa stará ježibaba na psíka nepozerala a otočila sa chrbtom, psík sa rozbehol oproti nej a kusol ju silno do nohy. Stará ježibaba vykríkla od bolesti tak hlasno, že to Jurka zobudilo zo spánku. Jurko vedel, že nemal chodiť tak hlboko do lesa, hovoril si. Chlapček sa preto rýchlo postavil zo studenej zeme, vyskočil na nohy a vybehol von z chalupy spolu so svojím verným psíkom. Svoj košík s ovocím a bylinkami nechal u starej ježibaby, ktorá ležala na zemi s ranenou nohou a kričala od bolesti a hnevu. 

,,Ja vás raz chytím!“ povedala strašidelne, no noha ju tak bolela, že sa nevedela ani postaviť. Jurko rýchlo utekal lesom domov, už sa stmievalo a chlapček vedel, že do tmy má byť doma. Keď prišiel chlapček domov, vrhol sa maminke do náručia. 

,,Už nikdy nepôjdem tak hlboko do lesa,“ povedal maminke chlapček a utrel si slzy z očí. Potom vyrozprával rodičom čo sa mu stalo a ako ho jeho verný psík Bruno zachránil. Maminka mu vtedy vyrozprávala dávny príbeh o zlej ježibabe žijúcej hlboko v lese, ktorá mení deti na zvieratá a dávno pradávno premenila zablúdené dieťa na psíka. Psík jej potom ušiel a nikto už o ňom nepočul. 

Jurko je zvedavý chlapček, no už vie, že rodičov treba poslúchať a vždy si musí dávať pozor. Jurko si vtedy uvedomil, že Bruno už od začiatku vrčal na starú ježibabu, nepáčila sa mu a že práve Bruno môže byť ten zablúdený chlapček. Jurko sa však pravdu zatiaľ nedozvedel, no bol veľmi vďačný Burnovi, že mu zachránil život. Jurko si uvedomil, že hlboko do lesa už chodiť nebude, že bude poslúchať a každému v dedine chlapček vyrozprával svoj príbeh, práve preto aby si všetci dávali pozor. 

A legenda o starej ježibabe stále koluje po dedinke a straší ľudí v snoch. Dedinčania hlboko do lesa nechodia  a deti poslúchajú svojich rodičov a dávajú si pozor. A stará ježibaba? Tá stále čaká hlboko v lese na tých, ktorí k nej zablúdia. 

4.5/5 - (79 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *