Ako si trpaslík kupoval nový oblek

Poznáte trpaslíkov? Žijú hlboko v jaskyniach, v tme a v chlade. Vôbec nevychádzajú von na denné svetlo, len kopú, kopú a kopú. Hľadajú poklady, zlato a diamanty. A ako vyzerajú? Sú veľmi malí, možno ako päťročné dieťa, za to však majú dlhú bradu a dlhé vlasy. Na hlave nosia špicatú čapicu a sú veľmi tuční. Rozprávka, ktorú vám chcem porozprávať je tiež o trpaslíkovi, ktorý sa volal Grimo, a práve teraz mal veľké starosti.

Jeho sesternica víla ho pozvala na svadbu. Prikázala mu ale, že nesmie prísť v nohaviciach, v ktorých kope v jaskyni, ale že si má kúpiť nový oblek. Pekný. Čistý. Slávnostný. A tak sa trpaslík vybral do obchodu. Tam predavačke vysvetlil, čo potrebuje.

Rozprávka na čítanie - Ako si trpaslík kupoval nový oblek
Ako si trpaslík kupoval nový oblek

Predavačka mu doniesla obleky a ukázala mu ich. Keď si ich však začal skúšať, ani jeden mu nepasoval. „Dĺžka, to je nič, to sa dá skrátiť, musíte však schudnúť.“ „Schudnúť?“ zvolal vystrašene Grimo. „Ale ako? Všetci trpaslíci majú veľké brucho.“ „No, môj milý,“ začala predavačka, „netreba vám toľko jesť! Len ovocie a zeleninu. Žiadne klobásy! A treba sa hýbať, cvičiť, posilovať!“ Grimo bol nešťastný. Nejesť? Cvičiť? Keď sa vrátil do jaskyne, porozprával to ostatným trpaslíkom, a tí sa mu vysmiali. „Chudého trpaslíka jakživ ešte nikto nikdy nevidel! Budeš na smiech!“

Grimo sa však nevzdával a predsa len začal chudnúť. Chcel si kúpiť nový oblek a chcel ísť na svadbu. A tak nejedol. Celý deň kopal v jaskyni, no nedal si ani kúsok klobásy. Len jablko. Taký bol hladný! Brucho sa mu zmenšovalo! Zahmlievalo sa mu pred očami. Nevládal. A keď skončil, išiel cvičiť. Najskôr behal. Potom zdvíhal činky. Požičal si aj bicykel.

Večer zaspal do piatich minút a ráno vstával celý dolámaný, a v robote nevládal a vykopal najmenej zlata. Po mesiaci išiel k predavačke po oblek. Chcel si ho vyskúšať, no čuduj sa svete. Nezapol ho tak či tak! „Ale to neschudnete za mesiac! To niekedy aj rok trvá!“ vysvetlila mu predavačka. Rok??? To nevydrží.

Trpaslík mal toho plné zuby. Prišiel domov napísal sesternici list, že na svadbu nepríde, a poslal jej veľký kus zlata ako svadobný dar. Hádam sa nebude na neho hnevať. A potom si dal veľký kus klobásy.

4.4/5 - (13 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *