Ako si trpaslík kupoval nový oblek

Poznáte trpaslíkov? Žijú hlboko v jaskyniach, v tme a v chlade. Vôbec nevychádzajú von, na denné svetlo, len kopú, kopú a kopú. Hľadajú poklady, zlato a diamanty. A ako vyzerajú ? Sú veľmi malí, možno ako päťročné dieťa, za to však majú dlhú bradu a dlhé vlasy. Na hlave nosia špicatú čapicu a sú veľmi tuční. Rozprávka, ktorú vám chcem porozprávať je tiež o trpaslíkovi. Volal sa  Grimo. A práve teraz mal veľké starosti.

Sesternica víla ho pozvala na svadbu. Prikázala mu ale, že nesmie prísť v nohaviciach v ktorých kope v jaskyni, ale že si má kúpiť nový oblek. Pekný. Čistý. Slávnostný. A tak sa trpaslík vybral do obchodu. Tam predavačke vysvetlil, čo potrebuje.

Rozprávka na čítanie - Ako si trpaslík kupoval nový oblek
Ako si trpaslík kupoval nový oblek

Predavačka mu doniesla obleky a ukázala mu ich. Keď si ich však začal skúšať, ani jeden mu nepasoval. „ Dĺžka to je nič,  to sa dá skrátiť, musíte však schudnúť.“  „Schudnúť?“ zvolal vystrašene Grimo. „ Ale ako? Všetci trpaslíci majú veľké brucho.“  „ No môj milý,“ začala predavačka. „ Netreba vám toľko jesť! Len ovocie a zeleninu. Žiadne klobásy! A treba sa hýbať, cvičiť, posilňovať!“ Grimo bol nešťastný. Nejesť? Cvičiť? Keď sa vrátil do jaskyne, porozprával to ostatným trpaslíkom a tí ho vysmiali. „ Chudého trpaslíka, jakživ ešte nikto nikdy nevidel! Budeš na smiech!“

Grimo sa však nezdával a predsa len začal chudnúť. Chcel si kúpiť nový oblek a chcel ísť na svadbu. A tak nejedol. Celý deň kopal v jaskyni, no nedal si ani kúsok klobásy. Len jablko. Taký bol hladný! Brucho sa mu zmenšovalo! Zahmlievalo sa mu pred očami. Nevládal. A keď skončil išiel cvičiť. Najskôr behal. Potom zdvíhal činky. Požičal si aj bicykel.

Večer zaspal do piatich minút a ráno vstával celý dolámaný a v robote nevládal a vykopal najmenej zlata. Po mesiaci išiel k predavačke po oblek. Chcel si ho vyskúšať, no čuduj sa svete. Nezapol ho tak či tak! „ Ale to neschudnete za mesiac! To niekedy aj rok trvá!“ vysvetlila mu predavačka. Rok??? To nevydrží.

Trpaslík mal toho plné zuby. Prišiel domov napísal sesternici list, že na svadbu nepríde a poslal jej veľký kus zlata ako svadobný dar. Hádam sa nebude na neho hnevať. A potom si dal veľký kus klobásy.

4.4/5 - (7 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *