Ako vodníci trávia zimu

V jazere za mestom bývala vodnícka rodina. Mama, otec a päť detí. Títo vodníci nemali radi zimu. Vtedy Jazero zamrzlo a oni nemohli vychádzať von. Celé dni a noci teda znudene sedeli vo svojom domove a so závisťou zdola pozerali, ako sa na jazere korčuľujú deti, ako kričia a ako sa smejú. Malý vodník Kubko nechcel prežiť ďalšiu zimu bez toho, aby sa nemohol pozrieť na svet vonku, a preto sa rozhodol, že predtým, ako jazero zamrzne, vykradne sa z neho von.

Jedného dňa mama upozornila celú rodinku: „Už je to tu, v noci bude tak mrznúť, že jazero zamrzne. Treba byť doma skôr ako ľad pokryje jazero.” Kubko však vyplával von a schoval sa do lesa. V noci začalo mrznúť. Malý vodníček sa v lese triasol od zimy, strachu i hladu. Zistil, že urobil hlúposť. Nevydrží tu sám ani jednu noc! Nieto ešte celú zimu! Musí sa rýchlo dostať k jazeru a vrátiť sa domov skôr, ako hladina zamrzne. Bežal a bežal, no mal smolu. Jazero už pokrýval ľad. Kubko začal plakať a búchať, no ľad bol pevný. Sadol si na zem pri jazere a zaspal.

Rozprávka na dobrú noc - Ako vodníci trávia zimu
Ako vodníci trávia zimu

Medzitým rodičia vodníci zistili, že ich najmladší syn chýba a veľmi sa preľakli. Hľadali ho, no nemohli nájsť, vyplávali k hladine, no tá už bola zamrznutá. Aj oni tĺkli, no ani im sa nepodarilo, ľad rozbiť.

Prišlo ráno a k jazeru sa nahrnuli deti, ktoré sa tešili na prvé zimné korčuľovanie. Zrazu sa preľakli. Na brehu jazera ležalo zelené čudo. Deti ho zobudili a vodníček Kubko hneď zabudol na to, že chcel ísť domov. Deti ho naučili korčuľovať! To bolo zábavy. Večer však všetky deti museli ísť domov a vodníček sa zase rozplakal. Všetci majú kam ísť, iba on nemá. Deti by si radi vodníčka zobrali domov, no obávali sa, že ich rodičia by neboli novým hosťom príliš nadšení.

Vodníček sa zase rozplakal. Tu jeden chlapec dostal nápad. Zavolal deda a ten vysekal do jazera dieru, cez ktorú mohol Kubko vplávať dnu a cez deň zase vyplávať za kamarátmi. Bolo by to veru aj tak bolo, keby Kubko nedostal za svoj útek domáce väzenie.

Darmo na neho deti kričali cez dieru v ľade, vodníček nechodil a nechodil, lebo musel doma za trest pomáhať rodičom.

4.6/5 - (14 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *