Lenka a drak Bleskavec

Vo vysokých skalách žil drak. Bol obrovský. Mal veľkú papuľu a v nej plno ostrých zubov. Jeho chvost bol dlhý a silný. Keď sa s ním oháňal a pri tom chodil, vyzeralo to, ako keby bolo zemetrasenie. Tento drak bol ale ešte v niečom iný.

Bol najväčším v krajine a miesto ohňa chrlil blesky. Keď sa nadýchol, bolo to, ako keby zahrmelo. A potom keď otvoril papuľu a vypustil blesk, všetkým to naháňalo hrôzu. Drak si hovoril Bleskavec. Bol pyšný na to, aký je veľký a silný a ako vie chrliť blesky. Široko ďaleko sa ho ľudia báli. Až na Lenku. Odvážne a múdre dievča, ktoré draka odnaučilo pyšnosti. Ako to vtedy bolo?

Lenka bývala v dedine blízko vysokých skál. Vedela, že v nich žije drak. Veľký a silný Bleskavec, ktorý je pyšný a všetkým len dokazuje svoju silu. Lenka sa ho ale nebála. Naopak. Verila, že aj v ňom je niečo dobré. Že svoju silu môže využiť aj na to, aby niekomu pomohol, nie len na dokazovanie toho, že je najväčší. Lenka bola odhodlaná to draka Bleskavca naučiť.

Rozprávka pre deti - Lenka a drak Bleskavec
Lenka a drak Bleskavec

A tak jedného krásneho dňa išla ku skalám. Chcela draka nájsť. Po chvíli došla na miesto, kde sa drak Bleskavec ukrýval. Sadla si tam na veľký kameň a začala si nahlas spievať: „Neverím, neverím, že drak zdvihne celý strom, neverím, neverím, že je silný ako hrom.“

Dúfala, že Bleskavec pesničku začuje a vylezie von z brlohu. A mala pravdu. Za pár minút sa začala krajina chvieť. Kamene nadskakovali a stromy sa začali triasť. Drak Bleskavec sa blížil ku Lenke. Lenka spustila zase tú istú pesničku. Drak sa nasupeno postavil pred mladé dievča a povedal: „Kto neverí, že zdvihnem strom? Ja som najsilnejší na svete!“ „Ja tomu neverím,“ odpovedala Lenka.

To už draka úplne naštvalo, a tak povedal Lenke, nech mu ukáže, kde je ten strom, ktorý má zdvihnúť. Drak s Lenkou išli spolu do lesa. Dievča ukázalo na obrovský zlomený strom, ktorý ležal cez polovicu lesa. Drak sa nadýchol, napol sily, zdvihol celý strom a odniesol ho na kraj lesa, kde nikoho neohrozoval.

„Tak vidíš, uniesol som ho, ja som totiž najsilnejší,“ chválil sa drak Lenke. „Uznávam, si veľmi silný. Ďakujem ti za pomoc,“ odpovedala dievčina. „Čože? Za akú pomoc? Ja nikomu nepomáham,“ udivene a nahnevane odpovedal drak. „No, mne si práve pomohol. So stromom. Mohol niekomu ublížiť, ale ty si ho odniesol. Tak ďakujem,“ povedala Lenka a odišla. Bleskavec tam len zostal stáť a nechápavo krútil hlavou. Veď on predsa nikomu nikdy nepomáha. Z neho majú mať všetci strach. A teraz si tu príde malé dievča, a dokonca ho donúti, aby jej pomohol. To sa drakovi ešte nikdy nestalo.

Od stretnutia ubehlo niekoľko týždňov. Celý čas nepršalo a bolo sucho. Ľudia z dediny potrebovali dážď kvôli úrode. A tak sa Lenka rozhodla, že zájde povedať drakovi o pomoc. Kto iný má toľko sily, aby rozfúkal mraky a prihnal trošku dažďa a búrky. Odvážne teda zašla za drakom a všetko mu vysvetlila. Drak Bleskavec sa nechcel nechať prehovoriť k žiadnej pomoci. Na to bol príliš pyšný. Lenka na to musela ísť inak.

„To je škoda. Ja som myslela, že máš dosť sily. Že to zvládneš, vyletieť na oblohu a rozfúkať mraky, aby začalo pršať. Dokonca som si myslela, že vieš aj hodiť nejaký malý blesk, aby bola trošku búrka. Ale keď to nezvládneš, tak nič,“ múdro hovorila Lenka s drakom. To už draka rozohnilo.

„Čo si to to dievča myslí? Ja, že nemám silu?“ pomyslel si Bleskavec a vyletel až k nebu. Fúkal svojím ohromným dychom do všetkých mrakov, kým sa nezhlukli a nezačalo pršať. Potom v daždi lietal a sem tam vypúšťal z papule blesky. Bola to nádhera. Lenka spokojne stála dole na zemi, pozorovala Bleskavca, ako si to užíva, a usmievala sa.

Keď drak priletel späť na zem ku Lenke, povedala mu: „Tak ti zase ďakujem za pomoc. Páčilo sa ti to, že áno? A nie je lepšie svoju veľkú silu využiť na to, aby si niekomu pomohol, než byť stále len naštvaný a sám? Vedela som, že je v tebe niečo dobré.“ Usmiala sa Lenka a draka objala. Bleskavec stál ako obarený. Musel priznať, že taký hrejivý a pekný pocit doteraz nespoznal.

Dnes vo vysokých skalách stále žije najväčší drak Bleskavec. Už ale nie je pyšný. Naopak. Svoju silu využíva na pomoc ľuďom. A je šťastný, že mu to raz ukázalo celkom obyčajné malé dievča.

4.5/5 - (69 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *