Líška podvodníčka

Aj zvieratká chodia do školy. Vedeli ste o tom? Ak nie, tak teraz už áno. Zvieratká chodia do školy a píšu písomky. Rovnako ako aj deti. Práve dnes mali písať písomku z matematiky, ktorej sa všetky zvieratká veľmi báli. Ba niektoré, ako napríklad veverička, si napísali aj ťahák.

Nebolo to veru správne, veď podvádzať sa nemá, ale veverička sa deň pred písomkou vôbec nič neučila, pretože išla zbierať oriešky. A teraz nechcela dostať päťku. Veď by ju mama vyhrešila. Preto si na kúsok papiera napísala vzorce z matematiky a strčila si ho do vrecka kabátika. Keď sa učiteľka sova nebude pozerať, ťahák vytiahne a vzorce odpíše.

Rozprávka na dobrú noc - Líška podvodníčka
Líška podvodníčka

Lenže, čo sa stalo! Ťahák veveričke vypadol a povaľoval sa medzi lavicami. Keďže ho veverička nemohla zodvihnúť, kopla do neho a posunula ho pod lavicu líštičky. O chvíľu si ťahák povaľujúci sa na zemi všimla aj sova. Zodvihla ho a začala pátrať, komu patrí. Veverička, ktorá nechcela, aby sa prišlo na to, že ťahák patrí jej, zakričala: „Veď bol pod lavicou líšky, určite je jej.“

Líška sa bránila, no i ostatné zvieratká sa pridali k veveričke, lebo sa báli, že by pani učiteľka obvinila ich. „Veď líšky, to sú vždy podvodníčky. Isto to bola ona! Ako všetky líšky! Sú to falošné klamárky.“ Darmo sa líštička bránila, nikto jej neveril.

Pani učiteľka ale bola múdra a keď dopísali písomku, porovnala si písma na ťaháku aj v zošite. A zistila pravdu. Vyhrešila veveričku i ostatné zvieratká a prikázala im, aby sa ospravedlnili líštičke. Nie je dobré, keď zvaľujeme vinu na iných a nie je dobré ani to, keď máme predsudky a automaticky niekoho odsúdime. Nie všetky líšky sú falošné klamárky a podvodníčky ako sa o nich hovorí. A tak to býva aj s ľuďmi.

4.5/5 - (19 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *