Teliatko a srnček

Za dedinou na kopcoch sa pásli kravy. V septembri ich tam vyhnali z družstva na pašu a odvtedy sú tam dňami i nocami. V stáde je aj jedno malé milé teliatko. To teliatko je ale veľmi smutné, lebo tam nemá kamaráta. Všetky kravy i býky sú už dospelé a ono je tam samo. Nikto sa s ním nechce hrať ani zabávať. Všetci ho len upozorňujú. Nebehaj! Nenaháňaj sa! Nevymýšľaj! Neskáč! Nerozprávaj sa! Teliatko sa nudilo. Až tu raz zbadalo pri ohrade stáť čudného tvora.

Ten tvor sa podobal na neho, bol však menší a chudší. Teliatko podišlo k plotu a na drzovku sa opýtalo: „Ty si kto?“ „Ja som srnček! Čo ma nepoznáš? Neučili ste sa v škole o zvieratkách?“ Teliatko pokrútilo hlavou. Ono do školy nechodilo. Odkedy sa narodilo bolo len v maštali. A teraz je tu. „My máme školu v lese,“ vysvetlil srnček. „Ale teraz máme prázdniny a ja sa nudím. Tak som sa prišiel pozrieť, koľkých vás sem zase priviedli.“

Rozprávka na dobrú noc - Teliatko a srnček
Teliatko a srnček

Teliatko a srnček sa zarozprávali a skamarátili. Srnček odvtedy každý deň prichádzal k plotu a zhováral sa s teliatkom. Rozprával mu o lese a jeho obyvateľoch. Teliatko rado počúvalo. A rado by sa so srnčekom aj zahralo, no nedalo sa. Oddeľoval ich plot, ktorý sa nedal prejsť. A tak sa len rozprávali.

Raz teliatko, tak ako po iné dni, čakalo na srnčeka pri ohrádke. No srnček neprišiel. A neprišiel ani na druhý, ani na tretí deň. Teliatko bolo smutné. Také pekné bolo ich kamarátstvo! Nahneval sa na neho srnček? O pár dní už kravy pôjdu zase do maštale, on s nimi a srnčeka už možno nikdy neuvidí. Smutný postával pri plote a čakal.

A zrazu z lesa vyšlo zvieratko. Nebol to srnček, bola to jeho mama. „Ty si kamarát môjho syna?“ opýtala sa. „Áno, to som.“ „Srnček je chorý. Neľakaj sa, je to obyčajná chrípka, asi prechladol. No keďže nemohol prísť, poslal mňa, aby som ti odovzdala od neho pozdrav.“ Teší sa na stretnutie s tebou. A či to bude o týždeň alebo o rok, máš pamätať na to, že tu máš verného kamaráta, ktorý ťa ma veľmi rád. Lebo priatelia sú ako hviezdy, milé teliatko, nie vždy ich je vidieť, ale vždy sú tam.“

Teliatko sa upokojilo. Bolo rado, že má takého kamaráta a tešilo sa, že sa s ním opäť niekedy stretne.

4.7/5 - (22 votes)

1 Comment

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *