Mláďatá orlov

Ďaleko vo vysokých skalách sú miesta, kde hniezdia orly. Sú veľmi vysoko a zo zeme ich nie je vidieť. Len ak sa postavíte pod tú skalu, môžete občas vidieť, ako odniekiaľ vyletí mama alebo otec orla. Väčšinou lietajú za potravou. Nechávajú svoje malé orlíčatá v hniezde a odlietajú, aby im priniesli niečo dobré na jedenie. A aby ich deti vyrástli a zosilneli. Keď mláďatá trochu podrastú, je čas, aby samy vyleteli z hniezda, aby si vyskúšali silu svojich krídel a naučili sa to.

V jednom takomto hniezde, na najvyššom vrchole, žila orlia rodinka. Mama, otec a dve orlie mláďatá. Volali sa Berinka a Rišo. Rišo, hoci bol rovnako starý ako jeho mladšia sestra Berinka, bol väčší a mal viac sily a odvahy. Berinku mal veľmi rád a so všetkým jej pomáhal. Správal sa ako dobrý starší brat.

Rozprávka pre deti - Mláďatá orlov
Mláďatá orlov, Anička I.

Keď nastal čas, aby sa pokúsili lietať sami, Berinka sa veľmi bála. Stáli na okraji hniezda. Obaja sa pozreli dolu. Pod nimi bola neuveriteľná hĺbka. Rodičia boli za nimi. Trpezlivo čakali, kým sa jeden z nich odhodlá vzlietnuť. Boli pripravení im pomôcť. Rišo bol taký vzrušený, že sa chystal urobiť krok vpred, ale keď sa pozrel na Berinku, nedokázal to. Len tam stála, v očiach strach a krídla a nohy mala stuhnuté. Nemohla sa pohnúť. Nemohla. Riša k nej pristúpila o krok bližšie. „Berinka, čo sa deje?“ Opatrne sa spýtal. „Riša, nemôžem. Som taká vystrašená. Je to vysoko. Pravdepodobne nikdy nebudem ten správny orol.“ Smutne sklopila oči a urobila krok späť do hniezda. Riša vedela, že je čas. Že dnes musí letieť. Ale nechcel ísť bez svojej malej sestry. Potom mu niečo napadlo. Musí jej dať pocit bezpečia, aby sa nebála. Tak jej to povedal: „Zlatko, poletím pod tebou. Som väčší. Ak to nezvládneš, alebo sa  bojíš, ponesiem ťa. Budem pod tebou po celý čas, budem tu pre teba. Neboj sa.“ Berinka pozbierala všetku svoju odvahu. Stála úplne na okraji hniezda. Nohy sa jej šúchali, krídla jej stuhli. Keď sa pozrela na výšku pod sebou, nemohla dýchať. Potom pocítila, ako ju jej malý brat jemne pohladil po krídle a srdečne sa na ňu usmial. Aj keď nič nepovedal, vedela, že jej pomôže. Tri, dva, jeden a teraz. Obaja sa odrazili a nechali sa unášať vetrom. Mávali krídlami, ako len mohli. Riša celý čas lietal pod Berinkou, aby ju mohol niesť, keby náhodou nemohla. A niekedy jej trochu pomohol, keď stratila rovnováhu. Čoskoro už obaja lietali ako veľké orly. Berinka však bola rada, že jej pri tomto prvom kroku niekto pomohol.

Ak niekedy pôjdete na vysoké skaly a uvidíte nad sebou lietať orly, možno dva z nich budú Berinka a Rišo. Spoznáte ich podľa toho, že vždy lietajú blízkoseba. Sú pripravení si navzájom pomáhať.

4.6/5 - (19 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *