Myška Kája a myška Lily

V dubovom domčeku hlboko v lese žila myška Kája. Bola to dobrá myška. Nosila ružové mašle medzi uškami a krásne šatôčky. O svoj domček sa dobre starala a kamarátila sa aj so všetkými zvieratkami v lese. Pred domčekom mala malú záhradku, kde pestovala zeleninu.

Ovocie chodievala zbierať do lesa. V lese žila aj jej kamarátka myška Lily. Žila neďaleko myšky Káji. Navštevovali sa a chodili spolu na prechádzky do lesa. Teraz však Lily ku Káji už dlho neprišla. Myška Kája mala o svoju kamarátku strach, a tak sa rozhodla, že ju navštívi a zistí, čo sa deje.

Jedného popoludnia sa myška Kája vybrala navštíviť svoju kamarátku. Keď prišla k jej domčeku, zľakla sa. Záhrada bola neudržiavaná. Kvety vädli, chodníčky zarastené a všade boli porozhadzované polámané konáre. Myška Kája dostala strach o myšku Lily, rozbehla sa k dverám a začala klopať.

Rozprávka na čítanie - Myška Kája a myška Lily
Myška Kája a myška Lily

Z domčeka sa ozval unavený a ospalý hlas: „Kto je to?“ „Ja,“ odpovedala myška Kája. „Ja?“ Myška Lily vo vnútri domu sa čudovala. Chvíľu sa nič nedialo, potom myška Kája opäť zaklopala a zavolala: „Nie ty, Lily, ale ja. To som ja, myška Kája. Prišla som ťa navštíviť, už dlho som ťa nevidela.“

V domčeku sa začali ozývať čudné zvuky. Akési stonanie a silné dupanie. Zvuky sa približovali k dverám, až kým ich myška Lily neotvorila. Kája bola ale šokovaná, keď uvidela Lily.

Myška bola oveľa väčšia, ako bývala. Nohy mala opuchnuté, brucho veľké ako nafúknutý balón. Keď stála pri dverách, musela sa o ne oprieť, pretože ani jej nohy by ju neuniesli takú ťažkú. Myška Lily bola na nepoznanie. Preto bola jej záhrada taká neudržiavaná. Nemohla ani chodiť, nieto ešte pracovať vonku.

„Čo sa ti stalo, Lily?“ prekvapene sa jej spýtala Kája. „Nič. Len som trošku viacej  chrumkala, leňošila a opäť chrumkala,“ priznala Lily previnilo.

„No, tak to musíme dať do poriadku. Takto ťa tu nenechám. Veď z toho môžeš ochorieť. Ako pravá kamarátka ti pomôžem. Poď!“ odhodlane a rozhodne odpovedala Kája. A ako sľúbila, tak to aj dodržala.

Najprv pomohla Lily upratať domček a záhradku.

Veď čistota je polovica zdravia. A každý chce, aby to doma vyzeralo pekne. Potom Kája vytriedila z chladničky a špajzky všetky sladkosti a naskladala tam ovocie a zeleninu. Nakoniec prišla tá najťažšia časť. Začala s Lily cvičiť.

A spievala si pri tom: „Hore a dole, drepy krásne rob.“ „A k tomu šišku do papuľky hoď,“ spievala si Lily. „Nie, Lily, žiadna šiška. Od šišky ti narastie bruško a potom budeš zase len ležať doma a všetko ťa bude bolieť. Pekne bez šišky,“ odpovedala vždy Kája.

Nebolo to ľahké a trvalo dlho, kým sa z myšky Lily opäť stala mrštná a svižná myška a kým jej bruško a nohy spľasli. Ale stálo to za to. Myška Lily je veľmi rada, že má takú kamarátku, ktorá jej pomohla schudnúť a upratať záhradku a domček.

Dnes Lily opäť s radosťou pracuje v záhradke a chodí na prechádzky. S malým bruškom jej to ide lepšie. A aj ona sa cíti lepšie. Nikdy nezabudne na to, že ak sa veľa je a leňoší, nedopadne to dobre.

4.3/5 - (39 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *