O drakovi, ktorý sa nechcel ženiť I.

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden dráčik, ktorého nazývali Florián. Tento dráčik si rástol a rástol, bol spokojný a šťastný a nič mu nechýbalo. Veľa jedol, spal a keď sa nudil, vyletel z jaskyne, v ktorej žil so svojou mamou a preletel sa do susedného kráľovstva, kde vystrašil ľudí. Veľmi sa zabával na tom, ako pred ním ľudia utekali. Hneď mu to zlepšilo náladu, a tak sa spokojný mohol vrátiť do jaskyne a zase jesť a zase spať. Jeho mama dračica ale bola s takýmto Floriánovým životom nespokojná a tak mu prikázala, že sa musí oženiť.

Florián bol ale nahnevaný. „Ja sa teda ženiť nebudem! V žiadnom prípade. Načo mi je žena?“  Mama pokrútila hlavou: „ Aká žena? Nevyberiem ti len tak hocijaké dievča. Vyberieme ti najlepšiu, najkrajšiu, najbohatšiu princeznú.“ „ Nechcem princeznú. Všetko mi zje. Nevie upratovať. Stále bude uplakaná a ufrflaná a nakoniec ju príde zachrániť nejaký princ, ktorý mi zotne hlavy. Presne ako sa to stalo môjmu priateľovi. Len ma nechaj mama tak. Ja budem radšej starý mládenec.“

Rozprávka pre deti - O drakovi, ktorý sa nechcel ženiť I
O drakovi, ktorý sa nechcel ženiť I

Pre Floriána bol týmto rozhovorom, výber nevesty uzavretá vec, pre jeho mamu však nie. Začala mu zháňať nevestu. Celá jaskyňa bola zaprataná portrétmi princezien z blízkeho i vzdialeného okolia. Florián dostal zoznamy, v ktorých boli napísané zlé vlastnosti princezien, dobré vlastnosti princezien a výška majetku. Florián sa však stále nevedel, teda nechcel, rozhodnúť.

Oveľa radšej sa sústreďoval na oddych ako na mamin výklad o princeznách. Už bol z toho taký znechutený, že ho nebavilo ani strašiť ľudí, ani jesť a ani spať. A dokonca ho nebavilo ani tráviť čas v jaskyni s mamou. Na celé dni odhádzal z domu a sedával pri veľkom jazere a vzdychal. Všetci ľudia sa na neho chodili pozerať. Najskôr sa mu vysmievali a potom ho aj ľutovali. Keď sa nechce ženiť, tak čo ho nútia!

Mama sa však už na to nemohla pozerať. „ Každý drak musí mať ženu! Ako by to bolo? Ak si nevyberieš princeznú ty, tak ti ju vyberiem ja!“ A mama mu nevestu aj skutočne vybrala. Bola škaredá, malá a tučná, no zato bohatá.  A Florián bol ešte nešťastnejší.

3.5/5 - (8 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *