O lakomom malom lietadle

Ďaleko za našou dedinou bolo malé letisko. Boli tam dve lietadlá. Jedno bolo modré a druhé zelené. Každý, kto ich poznal, ich vždy volal Modrý a Zelený. Boli to menšie lietadlá. Cez deň s nimi mohli ľudia lietať, ak chceli absolvovať vyhliadkový let. Nastúpili a lietadlá ich prevážali z dediny do dediny, z mesta do mesta, po oblohe. Bolo to krásne. V noci však lietadlá žili iným životom.

Málokto vedel, že len čo zhasli lampy a celá dedina išla spať, lietadlá ožili. Rozsvietili sa, chvíľu sa obzerali, či nie je niekto nablízku, a potom odleteli. Odleteli ďaleko, robili vo vzduchu kotrmelce a tešili sa z toho, že nikoho nenesú a že na nich nikto nie je. Vtáky spali a nikdy nelietali žiadne iné lietadlá. Len naše. Modrý a zelený.

Keď si raz v noci takto lietali, Modrý začal zrazu padať. Bolo to, akoby mu vypovedal službu motor. V náhlivosti rýchlo  všetko skontroloval, ale nič nenašiel. A potom to zistil. Rozsvietila sa kontrolka motora, že nemá dostatok benzínu. Začal volať na Zeleného: „Kamarát, prosím, pomôž mi. Pristúp ku mne bližšie a daj mi trochu paliva. Nemôžem sa dostať na zem a nechcem sa zrútiť.“ Zelený sa naňho pozrel a stroho odpovedal: „Sám nemám dosť. Mal si sa skontrolovať, kým sme odleteli.“

Modrý tomu nemohol uveriť. Ešte niekoľkokrát ho prosil, ale Zelený sa rozhodol byť lakomý. Modrému nezostávalo nič iné, len sa pokúsiť pristáť. Bol však ďaleko od letiska. Uvidel lúku, tak to skúsil tam. V obrovskej rýchlosti dopadol na zem a zlomil si krídlo. Ležal na zemi a stonal. Takýto úder by prebudil každého. Čoskoro okolo neho začali pobehovať ľudia, ktorí sa ho snažili opraviť a odviezť späť na letisko.

Zelený  medzitým odletel späť. Stál na dráhe, zhasol všetky svetlá a bol veľmi smutný. Pomyslel si, že sa to všetko Modrému stalo preto, lebo bol lakomý a nedal mu trochu benzínu. „Čo keby sa úplne zrútil? Čo ak by som potom zostal navždy sám?“ Nahlas sa zamyslel.

Oprava Modrého trvala dlho. Celý ten čas sa oňho Zelený staral. Hneď sa aj ospravedlnil a sľúbil, že už nebude lakomý a pomôže mu. Po chvíli bolo na oblohe opäť vidieť obe lietadlá. Lietali blízko seba, aby si mohli kedykoľvek pomôcť. Modrý svojmu priateľovi odpustil a Zelený už nikdy nebol lakomý. Vedel, že priateľstvo je dôležitejšie.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *