O malej lastovičke

Ako všetci vieme, lastovičky sú sťahovavé vtáky. To znamená milé deti, že keď sa u nás začína vonku ochladzovať, lastovičky rozprestrú svoje krídla a odletia do teplých krajín sa zohriať. Keď je však u nás znova teplejšie počasie a hrejivé slniečko, opäť sa k nám veselo vrátia. A takto pred zimou sa u nás jedna malá lastovička chystala do teplých krajín spolu aj so svojou rodinou.

Malá lastovička Moly sa veľmi tešila, že pôjde na svoj prvý výlet. Keď slniečko vychádzalo na oblohu a vzduch pomaly chladol, malá Moly sa spolu so svojim kŕdľom lastovičiek chystali vzlietnuť zo svojich hniezd. Hniezda mali uložené vysoko v stromoch v lese pri malom mestečku. Vietor začínal pomaly chladnúť a ony vedeli, že teraz je tá správna chvíľa na sťahovanie. Ako tak leteli na oblohe, leteli ešte dosť nízko na to, aby videla malá Moly na veľké pole pod ňou. Zrazu si Moly všimla ako malý sivý zajko uteká pred nejakým veľkým dravým vtákom, ktorý sa ho snaží chytiť svojimi veľkými pazúrmi. Malá lastovička neváhala, rýchlo sa odpojila od svojho kŕdľa a rozhodla sa, že zajačikovi pomôže. Je dôležité predsa pomáhať tomu, kto to potrebuje, spomenula si na to, čo jej mama vždy vravievala.

O malej lastovičke
Rozprávka pre deti O malej lastovičke

Malá Moly sa vôbec nebála, bola odhodlaná pomôcť bezbrannému malému zajačikovi, veď čo keby sa to stalo jej, tiež by chcela, aby jej niekto pomohol. Lastovička letela nižšie k zajačikovi a zakričala na neho, nech sa niekde schová, keď si v tom malú Moly všimol veľký dravý vták. Bol to orol. A letel nad poľami priamo k Moly. Zajko sa stihol ukryť v suchej kope slamy. Malá lastovička sa však nebála, rozhodla sa, že odláka pozornosť od zajačika na seba a letela rýchlo k blízkemu lesu. Ako tak letela medzi korunami stromov, orol ju rýchlo nasledoval. ,,Ja ťa chytím!“ kričal za ňou neľútostne orol. Malá Moly letela pomedzi vetvami a skryla sa v hustom strome medzi listami. Cítila však, že orol je blízko a určite ju hľadá. Keď v tom pod Moly puklo suché lístie a zlý orol bol priamo pred ňou. Moly sa začala báť, rozprestrela však svoje čierne krídla a vyletela rýchlo hore a keď už už ju išiel orol zdrapiť svojimi pazúrmi, objavil sa pred ním celý kŕdeľ lastovičiek. Jej rodina ju prišla zachrániť! Orol sa ich zľakol. Odohnali orla a zachránili svoju malú lastovičku. Lastovička bola rada, že sa jej rodina pre ňu vrátila. Moly potom našla zajačika, a ten jej bol veľmi vďačný za to, že mu zachránila život.

Naša malá lastovička Moly bola statočná a neváhala pomôcť druhému. Zachránila malému zajačikovi život, ochránila ho pred veľkým orlom. A keďže každá rodina drží po kope, tak aj rodina malej lastovičky sa pre ňu vrátila a odohnali preč zlého orla. Moly sa rozlúčila so zajačikom, a so svojou rodinou sa vydali naspäť na svoju cestu do teplej Afriky. Avšak so zajkom ostali nerozluční priatelia. Vždy keď sa vrátila na leto na Slovensko, hrávali sa spolu na lúke.

4.6/5 - (80 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *