O princovi Slávikovi

Kde bolo, tam bolo, boli raz dvaja bratia, princovia Slavomír a Vladimír. Zatiaľčo Slavomír bol dobrý, pekný a múdry, Vladimír bol zlý a pyšný. Veľmi závidel svojmu bratovi, že ho mal otec kráľ radšej, a aj to, že Slavomír vedel pekne spievať.

Závidel mu to ešte viac preto, lebo prekrásna princezná z vedľajšieho kráľovstva si dala podmienku, že za princa, ktorý zaspieva najkrajšiu pesničku, sa vydá. Vladimír ju chcel za ženu, no vedel, že tak pekne ako Slavomír nezaspieva nikdy. Slavomíra obdivovali pre jeho hlas všetci ľudia v kráľovstve a počula o ňom aj princezná. Kráľ sa s princmi vybral do susedného kráľovstva navštíviť ju a keď princezná pri súmraku počula, ako sa zo Slavomírovej izby ozýva pekný hlas, bolo rozhodnuté, chystala sa svadba.

Rozprávka na dobrú noc - O princovi Slávikovi
O princovi Slávikovi

Princezná so Slavomírom sa prechádzali po záhradách a spievali si. Ich spev sa ozýval po celom hrade a všetci ľudia s nadšením počúvali! Akého len budú mať dobrého kráľa a kráľovnú!

Vladimír bolo nahnevaný. Jeho spev si princezná ani nechcela vypočuť, len čo otvoril ústa, zahriakla ho, nech prestane, že už aj tak krajší hlas ako je ten Slavomírov isto neexistuje. Vladimír sa chcel obom pomstiť a tak zašiel za čarodejnicou a poprosil ju, aby Slavomíra začarovala. „A na čo ho mám premeniť?“ opýtala sa čarodejnica. „Mne je jedno. Hoci aj na vtáka.“ „Nech je po tvojom, keď si tvoj brat kľakne v deň svadby pred oltár, premení sa na vtáka.“

A tak sa aj stalo. Sotva vošla princezná s princom do kostola a kľakli si pred oltár, Slavomír sa premenil na vtáka. Zničená princezná utekala za čarodejnicou a prosila ju, aby kliatbu odvolala. No to už nebolo možné. „Tak ťa prosím, premeň i mňa na vtáka, nech som so Slavomírom navždy.“

Čarodejnica súhlasila. Premenila princeznú na vtáka a sama si zobrala jej podobu a oženila sa s Vladimírom, ktorý ani sám netušil, že si neberie skutočnú princeznú. A Slavomír s princeznou? Nie, nestali sa z nich opäť ľudia. Ostali navždy vtákmi a pre ich krásny spev ich nazývali slávikmi. A tak si lietajú po svete, aj so svojimi deťmi a vnúčatami a spievajú najkrajšie spomedzi všetkých vtákov.

4.7/5 - (12 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *