O schovaných desiatach

V prváckej triede bola Evička. Evička žila teraz u starej mamy, pretože jej rodičia boli vedci a  žili v zahraničí, aby skúmali zvieratká ktoré tam žili. Evičke to nevadilo. Rodičia jej z ciest nosili samé darčeky a stará mama bola veľmi milá a dobre sa o vnučku starala. Evička bola spokojná, len jedno nemala rada. Babičkine desiate.

Evička neznášala tvarohovú nátierku. Strašne, strašne veľmi ju neznášala. No stará mama si nedala povedať a každý deň jej ju robila na desiatu! Vraj je zdravá a od tvarohu Evička narastie a zosilnie. Evička ju však neznášala a prestala chlebíky jesť. Domov ich však nosiť nemohla. Stará mama by sa nahnevala! Veď to je plytvanie! Čo by za to deti v Afrike dali! Taký dobrý tvaroh, taký čerstvý chlebík!

Rozprávka pre deti - O schovaných desiatach
O schovaných desiatach

Evička najskôr desiatu nosila susedovmu psíkovi. No už ani ten tvaroh jedávať nechcel, a tak Evička šupla desiatu vždy do skrinky. Skončil tam jeden chlebík, druhý, tretí, desiaty… Až ich tam bola riadna kopa. A čo bolo horšie, Evička bola behom vyučovania veľmi hladná. Všetky ostatné deti desiatovali, len ona nejedla. V bruchu jej vyhrávali cigáni. Vždy sa vyhovárala a potom ako prvá vybehla na obed, aby sa konečne najedla. Tam poriadne vyoblizovala taniere až sa všetci čudovali.

Jedného dňa Evička ochorela a potrebovala odísť skôr domov. Pani učiteľka jej išla otvoriť skrinku, aby jej pobalila veci a tam uvidela kopu plesnivej desiatej! Skoro ju porazilo! Zo skrinky išiel strašný smrad! Taký veľký, že pani učiteľka skrinku radšej rýchlo zavrela. Išla za Evičkou a poriadne ju vyhrešila. Evička sa však bránila! Vy nepoznáte moju starú mamu! Tá stále len ten tvaroh, tvaroh,  nemôžem ho už ani cítiť.

Pani učiteľka však bola vzdelaná osoba, a tak vedela, čo urobí. Napísala starej mame list a poprosila ju, aby dievčatku robila iné desiate. Stará mama bola síce chvíľu zmätená a nechápala, čo všetkým vadí na jej chlebíkoch, no súhlasila. A tak sa všetko zlepšilo. Evička konečne poriadne jedla chlebíky bez tvarohu, skrinka bola zase čistá a prázdna a stará mama si jedla tvaroh sama. Šomrala síce, že ona jediná bude zo všetkých zdravá, ale nad tým sa všetci len pousmiali!

4.4/5 - (71 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *