Pastier Demian a drak

Za dedinou, v ktorej žil pastier Demian, usadil sa drak. Každý večer vyletel z jaskyne do dediny a zobral si so sebou jednu kravičku, ovečku, alebo prasiatko. Ľudia boli nahnevaní, veď už v dedine nezostalo skoro ani jedno zvieratko. Išli za kráľom a porozprávali mu o drakovi a o tom, čo sa deje v ich dedine. Kráľ  nechal vyhlásiť po okolí, že ten, kto sa draka zbaví, bude odmenený.

Skúšalo to veľa princov i rytierov, no nikomu sa draka zabiť nepodarilo. A tak ubiehali ďalšie týždne a drak si ďalej bral zvieratká z dedine. A tu raz vyletel nad lúku, na ktorej sa pásla kravička pastiera Demiana. Schytil ju do pazúrov a zobral si ju so sebou do jaskyne a tam ju zjedol! A to už Demiana veľmi nahnevalo! Jeho jediná kravička v pazúroch akéhosi dračiska!

Rozprávka na dobrú noc - Pastier Demian a drak
Pastier Demian a drak

I pobral sa k jaskyni a cestou rozmýšľal ako draka porazí! Veď nemá ani len meč! A tu dostal nápad. Začal k jaskyni nosiť drevo. Nosil ho dni i noci. Keď drak vyletel z jaskyne, nanosil drevo dnu a keď sa drak vrátil späť upchal vchod do jaskyne aj škáry ďalšími polenami. Len malú medzierku nechal a cez ňu zapálil oheň. Z jaskyne sa ozval lomoz a rev. Drak sa začal dusiť a nakoniec poslednýkrát vydýchol.

Dedina bola slobodná! Kráľ si dal Demiana zavolať a pýtal sa ho, akú odmenu by chcel za svoj hrdinský čin, za to, že dedinu oslobodil od draka. Demian chcel len jednu vec – novú kravičku. Kráľovi sa to však zdalo málo, a tak po hrdinovi Demianovi pomenoval dedinu, v ktorej žil. A celá dolina sa odvtedy začala volať Demänová.

4.2/5 - (56 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *