Ako jeseň zlenivela

Každý z nás pozná jar, leto, jeseň a zimu. Sú to štyri sestry. Každá z nich príde na Zem na tri mesiace a stará sa, aby všetko fungovalo podľa jej pravidiel. Ostatné tri sestry sú zatiaľ na dovolenke a oddychujú.

Doteraz vládlo leto. Pritiahlo na zem slniečko, pomohlo kvetinkám rozkvitnúť a tráve sa zazelenať. Lenže teraz už malo leto končiť. No nemohlo. Jeseň sa stále neukazovala. Hoci už prešiel september, bolo stále teplé a krásne počasie. Ľudia boli z toho dopletení. Deti sa nemohli sústrediť v škole, rodičia v práci. Stále vyzerali von z okna a obdivovali, ako je vonku krásne. Kúpaliská boli stále otvorené, stále ste si mohli kúpiť zmrzlinu. Žiaden dážď, žiadne opadané lístie, ani jabĺčka na stromoch. Leto sa unavilo, celé dni už piaty mesiac sa staralo o Zem.

Rozprávka pre deti - Ako jeseň zlenivela
Ako jeseň zlenivela

Videla to aj zima aj jar a vybrali sa jeseň hľadať. Kde sa ale tá nezbedná sestra schovala? Takto to už nejde. Za chvíľu už bude zima a čo to bude za zimu, keď nepríde po jeseni. Konečne ju našli. Jeseň si vyšla na dovolenku k moru. Celé dni ležala na pláži, opaľovala sa, pila svieže limonády a oddychovala. Leto sa jej páčilo. A vôbec sa jej nechcelo robiť.

Darmo ju zima a jar prehovárali. Jeseň sa však nedala. Tvrdila, že po dovolenke pri mori, keď skončí leto a nastúpi zima, pôjde na lyže. Nič sa nedalo robiť, leto vystriedala rovno zima a všetci ľudia boli z toho prekvapení. Jeden deň horúco. Druhý deň mráz. Jeden deň plávanie. Druhý deň lyžovanie. Vtáky nestihli odletieť do teplých krajín, stromčeky a kvetinky pomrzli, zvieratká si nestihli urobiť zásoby na zimu a trápil ich hlad.

Keď to jeseň všetko videla, odložila dovolenku na horách a prišla za zimou, aby ju ešte rýchlo vystriedala. A tak sa všetko z jedného dňa na druhý napravilo. Jeseň už nikdy nebola lenivá a odvtedy každý rok pracovala tak, ako bolo treba. Ešte že!

4.7/5 - (24 votes)

1 Comment

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *