Stretnutie s Brumkom

Žiaci 8.A mali prázdniny. A tak sa dohodli, že sa v nedeľu stretnú a pôjdu spolu do lesa na opekačku. Zobrali si klobásky, špekačky, nachystali drevo a spoločne sedeli pri ohníčku a spievali pesničky. Zrazu Jurko navrhol: „Joj, mám chuť na niečo sladké. Slaninky a klobásky boli dobré. Teraz by som si však dal niečo iné.“ Deti súhlasili. „Poďme si nazbierať čučoriedky.“

A veru aj išli. Rozbehli sa po lese a hľadali malé, tmavé a chutné bobuľky. Zbierali ich do hrnčeka a tešili sa, ako si ich dajú. Zrazu sa však z húštiny vyvalil medveď. No medveď, ešte medvieďa. Deti sa naľakali.

Rozprávka na čítanie - Stretnutie s Brumkom
Stretnutie s Brumkom

„Tak to vy kradnete moje jedlo!“ zrúkol na nich medveď, ktorý sa volal Brumko „Ale veď to sú len čučoriedky! Rastú v lese. Pre všetkých. Aj pre nás predsa,“ nechápali deti. Brumko však znova zahučal: „To je moje jedlo. Keď mi čučoriedky pojete, potom som hladný, nemám čo jesť a musím ísť ku vám do dediny. Hľadať si jedlo tam. A potom sa na mňa ľudia hnevajú, že tam nemám čo robiť.“ 

Deti pochopili. A zahanbili sa. „Joj, prepáčte. To sme nevedeli. Asi sme na tom prírodopise nedávali veľký pozor. Vôbec sme nevedeli, že tak veľmi ľúbite čučoriedky. Nech sa páči.“ Deti podišli k medveďovi a podali mu hrnček s nazbieranými čučoriedkami. Miško, jeden z chlapcov,  si rýchlo poutieral ústa, ktoré mal zamazané od bobúľ, aby medveď nevedel, že už ich pár zjedol. Predsa len to bol medveď. A medvede robia strašné veci. 

„Ďakujem, teraz budem mať čo obedovať!“ Deti sa chceli s Brumkom skamarátiť, no predsa len nechceli riskovať. Bol to medveď. A tí robia strašné veci. A tak sa rozlúčili a odišli.

O týždeň neskôr išli na ihrisko pri tržnici. Tam jedna pani predávala ovocie a zeleninu a dokonca aj čučoriedky! Deti si hneď spomenuli na Brumka. Že je zrejme zase hladný!

2.4/5 - (27 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *