Víla Mesačnica a továreň na sny

Ďaleko nad nebom až skoro vo vesmíre stojí krásny dom. Je postavený na jednej planéte. Nie je to ale len tak obyčajný dom. Vyzerá, ako by bol z pary. Neustále sa tak nejako jemne vlní. Je to kúzelná továreň.

Vytvára sny a posiela ich deťom do ich izbičiek, aby sa im dobre spalo. Raz sa ale prihodilo niečo zvláštne. Ráno, keď sa deti prebudili, nemali žiadny sen. Nič sa im nesnívalo a boli veľmi smutné.

Blízko továrne na sny žila víla Mesačnica. Bola to vesmírna víla, ktorá dohliadala na všetko, čo sa na nebi a vo vesmíre deje. Keď z neba uvidela, že sa deťom nesnívajú žiadne sny, išla sa na továreň pozrieť. Nefungovala.

Víla sa zhrozila: „To nie je možné! To tak nemôže zostať! Deti potrebujú sny. Potrebujú mať svoje túžby a predstavy. Musia snívať, inak nebudú šťastné!“ Obzerala továreň zo všetkých strán, premýšľala, prečo nevyrába, a kontrolovala každú jej súčiastku.

Chvíľu premýšľala a potom jej niečo napadlo: „Musím továrni dodať nápady, energiu a chuť, aby začala znovu vyrábať. Továreň musí vedieť, ako veľmi ju deti potrebujú.“ A tak sa rozletela po nebi a začala volať na deti, aby jej povedali svoje sny. Aby jej prezradili, o čom by chceli snívať. Deti vykukli z okien a potichu do tmy volali svoje priania.

Víla Mesačnica všetky ich priania pozbierala do veľkého hviezdneho vaku. Rýchlo s nimi letela až ku kúzelnému domčeku. Celý vak vysypala do nádrže továrne. Potom sa nadýchla a zo všetkých síl fúkla do vrtule továrne: „Továreň kúzelná, vyrábaj zase sny, ukáž, ​​aká si mocná, nech majú deti krajšie dni.“

Vrtuľa továrne sa začala pomaly roztáčať. Celý kúzelný domček sa zase príjemne vlnil a natriasal. Spracovával detské priania a opäť vyrábal sny. Všetko bolo zachránené. Víla Mesačnica bola šťastná. Vedela, ako veľmi je dôležité, aby deti o svoje priania neprišli. Aby sa im o nich snívalo. Jedine tak budú potom šťastné a usmievavé a budú dúfať, že sa im sen možno niekedy naozaj splní.

Keď bude večer a ty budeš chcieť, aby sa ti niečo pekné snívalo, skús potichu zavolať z okna svoje prianie. Možno ho víla Mesačnica chytí a zanesie do továrne. A potom sa ti o ňom bude snívať. Veľmi ti prajem, aby sa ti tvoje sny vyplnili aj naozaj. Tak v nich neprestávaj veriť!

4.6/5 - (21 votes)

5 komentárov

  1. Preklad z češtiny je biedny. Zdal = sníval, kúzelný = čarovný, a iné. Pri čítaní je to otravné. Dajte si to niekomu kontrolovať.

    1. Vďaka za správu. Pravda, rozprávky Moniky sú preložené. No, preložila ich rodená Slovenka.
      Kto sa hlási na robenie korektúr dobrovoľne a takmer zadarmo? No tak, nehláste sa všetci. 😁

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *