Tristošesťdesiatpäť šiat pre princeznú

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden kráľ, ktorý vyhlásil, že si za ženu vezme len takú princeznú, ktorá bude mať tristošesťdesiatpäť krásnych šiat. Kráľ totiž chodil každý deň v roku na ples do rôznych hradov a kráľovstiev a chcel, aby mal ženu, ktorá bude vždy krásna a pekne oblečená.

Keď sa o tom dozvedela princezná Jozefína, zavolala krajčírov z celého kráľovstva a prikázala im, aby začali šiť tristošesťdesiatpäť nádherných, bohato zdobených šiat. Krajčíri šili celé dni a u princeznej v šatníku pribúdali nové a nové šaty. Za chvíľu museli jej slúžky ukladať šaty po celom hrade, pretože ich už nebolo kam dávať. Šaty boli ušité a princezná čakala, kým kráľ usporiada ďalší ples, na ktorom sa mu predstaví, a on sa do nej zamiluje.

Rozprávka pre deti - 365 šiat pre princeznú
Tristošesťdesiatpäť šiat pre princeznú

Aspoň tak si to ona predstavovala. V deň plesu princezná nasadla do koča, obliekla si svoje najkrajšie šaty a vybrala sa na ples. Cestou však prechádzala veľmi chudobnou krajinou. Z okna kočiaru pozorovala, akí sú ľudia na poli otrhaní.

Princezná prikázala otočiť koč a vrátila sa do zámku. Spolu so slúžkami pobalila šaty a naložila ich na koče a potom ich rozdala chudobným ľuďom. Môžete ich predať. Sú drahé. Určite za ne dostanete veľa peňazí a môžete si kúpiť jedlo.“ Hovorila im. Sama prišla na to, aká bola povrchná. Čo tam po pekných šatách.

Dôležité je, aby mal človek dobré srdce. Odvtedy chodila v jednoduchých šatách a všetok svoj majetok rozdala chudobným. Na kráľa, ktorý od svojej manželky vyžadoval pekné šaty, ani nepomyslela. Tomu totiž záležalo len na výzore a vôbec nie na tom, aký je človek vo svojom vnútri.

4.7/5 - (8 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *