Ako sa zmenil Burlivák

Okolo malého rozprávkového mestečka viedla cesta. Jazdili po nej veľké i malé autá. Niektoré nákladné autá rozvážali tovar a iné menšie autá vozili ľudí do práce. V tomto rozprávkovom mestečku boli ľudia a autá priatelia. Navzájom si pomáhali. Autá odvážali ľudí tam, kam potrebovali, a ľudia sa o autá dobre starali. Umývali ich, tankovali do nich benzín, opravovali ich. Autá sa na oplátku snažili jazdiť podľa pravidiel. Bolo to najspokojnejšie mesto. Až kým do mesta neprišlo auto Búrlivák.


Jedného rána, keď slnko ešte pomaly ani nevychádzalo, niekto rýchlo prešiel rozprávkovým mestečkom. A to hneď niekoľkokrát. Narušil ranný pokoj a pohodu tohto mestečka. Auto bolo hlučné, špinavé a blato z neho padalo na všetky strany, trúbilo a robilo šmyky. Vôbec nejazdilo podľa pravidiel.

Rozprávka na dobrú noc - Ako sa zmenil Burlivák
Ako sa zmenil Burlivák

Všetci v meste sa zobudili. Ľudia pozerali z okien a autá otvárali garáže, aby videli, čo sa deje. Policajné autá nelenili a rýchlo sa vydali za novým autom, ktoré ničilo všetko, čo sa dalo. Keď prichádzalii k autu, už z diaľky hučali sirény. Nové auto si však z nich nič nerobilo. A ešte na nich pokrikovalo: „Čože, čože?Niečo sa vám nepáči? Idete ma zatknúť? To sa vám nepodarí. Ja som totiž Búrlivák. Auto, ktoré nikto nedokáže zastaviť! A ktoré si robí, čo chce.“

Policajné autá zrýchlili a snažili sa Búrliváka obkľúčiť.Keď však videl, že sa ho autá neboja, okamžite vyrazil opačným smerom. A začala sa naháňačka. Búrlivák jazdil mestom, prevracal smetné nádoby, jazdil po chodníku a v zákrutách škrípal brzdami. Policajné autá sa ho snažili čo najrýchlejšie zastaviť. Všetci v meste sa uhýbali a skrývali vo svojich domoch.

Potom sa však stalo niečo, na čo nikto v meste nikdy nezabudne. Búrlivák išiel rýchlo do zákruty, dostal šmyk a nedokázal sa udržať v smere. Krútil sa na všetky strany. Potom sa prevrátil na kapotu a dlho sa viezol strechou po ceste. Keď sa jeho plechová strecha tak dlho trela o cestu, začali okolo neho preskakovať iskry a v okamihu začal horieť. V tej chvíli ho dostihli policajné autá. Okamžite zavolali hasičov. Pribehli tam aj ľudia. Hasiči hasili plamene a ľudia nosili vodu. Búrliváka zachraňovalo takmer celé mesto. Potom ho odťahové autá odviezli do opravovne.

Ľudia strávili niekoľko dní opravou Búrliváka a snažili sa mu pomôcť. Po niekoľkých dňoch sa Búrlivák prebral. Keď zistil, čo všetko pre neho urobili, že ho nenechali zhorieť a ešte k tomu ho aj opravili, bol prekvapený. Ale hlavne sa hanbil. Pokorne sa spýtal: „Prečo ste ma nenechali zničeného a nezošrotovali ma? Veď som vám ubližoval. A  neposlúchol vás.“ Automechanik, ktorý ho mal v garáži, sa naňho pozrel a povedal: „Chceli sme ti dať druhú šancu. Nikdy nie je neskoro sa napraviť a začať byť správnym autom. A za svoju neposlušnosť aj tak ponesieš následky. Bol si vážne poškodený, takže už nikdy nebudeš môcť jazdiť tak rýchlo. A na kapote máš sem-tam nejaký ten škrabanec.“

Búrlivák sa len usmial. Nevadilo mu to. Vedel, že kvôli svojej namyslenostii mohol dopadnúť aj horšie. Búrlivák dodnes žije v tomto meste. Jazdí podľa pravidiel a nezbedným deťom ukazuje svoje jazvy na kapote a rozpráva im, aký bol zlý, ale ako sa napravil.

4.5/5 - (22 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *