Barborská zlatá cesta

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden smutný muž. Bol smutný preto, lebo nevládal uživiť seba, svoju ženu a svoje štyri deti. Darmo celé dni robil od rána do večera, peňazí bolo málo. Tam bolo treba strechu opraviť, tam mu ochorela žena, tam potreboval synček nové topánky. A za všetko bolo treba platiť! Tu sa mužovi jendej noci prisnil sen.

Bolo v ňom krásne dievča, ktoré mu vravelo: „Len sa neboj človek. Budeš mať toľko zlata, že sa v ňom budeš môcť kúpať! Len mi ver a rob všetko, čo poviem.“ Následne mu dievčina vysvetlila cestu, ktorá ho mala priviesť k pokladu. Ráno sa muž zobudil celý spotený. Rozhodol sa, že poslúchne dievča zo sna a vyberie sa po ceste, po ktorej mu kázalo. Darmo ho žena odhovárala, nedal sa a išiel.

Rozprávka pre deti Barborská zlatá cesta
Barborská zlatá cesta

Cesta to však bola náročná. Ba akáže cesta! Žiadnej nebolo! Cestu si bolo treba vykopať. Muž kopal celé dni, týždne, mesiac. Všetci si o ňom mysleli, že je blázon. On sa však nevzdával a kopal hlbšie do zeme a potom ďalej, ďalej vpred! A ako tak kopal, zase sa mu zjavilo dievča zo sna. Povzbudzovalo ho, aby kopal ďalej a nevzdával sa. A potom to prišlo!

V hline sa čosi zaligotalo! Čo to bolo? No zlato! A tam tiež! A aj tam! Muž sa nestačil čudovať! Všetko zozbieral a zobral domov. A potom utekal do kostola! Opísal pánu farárovi zlato, ktoré našiel a aj dievča, ktorého ho k pokladu priviedlo. „To musela byť svätá Barbora!“ uisťoval pán farár muža.

A tak sa cesta, ktorú vykopal muž, začala nazývať Barboská zlatá cesta, svätá Barbora sa stala patrónom baníkov a Banská Štiavnica hlavným centrom baníctva na Slovensku. A muž? Ten zbohatol tak, ako mu sľúbila Barbora vo sne! Opravil strechu, kúpil žene lieky, synovi nové topánky a veru ešte mu zostalo toľko zlata, že by sa v ňom mohol kúpať! Pretože kopal ďalej a ďalej a zlata tam bolo stále dosť!

4.5/5 - (62 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *