Cesta k pokladu

V rozprávkovej ríši, celkom ďaleko od nás ľudí, existuje jedna zvláštna krajina. Je to miesto plné záhad a tajomstiev. Hovorí sa, že v tejto krajine je ukrytý poklad. Nikto nevie aký a nikto nevie kde. Je dobre ukrytý a cesta k nemu nie je jednoduchá. Mnoho ľudí sa ho pokúšalo nájsť. Vrátili sa však s prázdnymi rukami.

Raz sa do tejto krajiny vybralo mladé dievča. Bola krásna a odvážna, a predovšetkým bola múdra a láskavá. Volala sa Nina. Aj ona počula o poklade, ktorý táto krajina ukrýva. Prečítala si o tomto poklade niekoľko kníh. Nakreslila si mapy, kde by sa mohol nachádzať. Zbalila si, čo by mohla potrebovať, a vydala sa na cestu.

Keď Nina dorazila do tajomnej krajiny v krajine rozprávok, bola očarená. Všetko tam bolo tak krásne farebné. Nad hlavou jej lietali trblietavé vtáky, okolo nej sa preháňali ružové jednorožce a všade naokolo hrala krásna hudba. Bolo to šťastné miesto.

Rozprávka na dobrú noc - Cesta k pokladu
Cesta k pokladu

V diaľke videla hustý les. Nina vedela, že musí ísť tam. Podľa kníh, ktoré čítala o poklade, musí v lese nájsť striebornú studňu. Nina sa teda vydala do najhustejšieho lesa, aký kedy videla.

Po dlhom čase našla studňu, z ktorej vytekala strieborná voda. Nabrala do rúk niekoľko kvapiek a trochu sa napila. V tej chvíli voda prestala tiecť. Zem sa začala chvieť a skaly za studničkou sa začali otvárať. Otvor sa začal zväčšovať a tam, kde bola studňa, bol teraz vchod do čiernej jaskyne.

Z nej sa ozval hlas: „Chceš nájsť poklad? Potom musíš vstúpiť. Ale pozor daj a príliš dlho neotáľaj.“ Nina bola vystrašená. Jaskyňa bola tmavá a ona nevedela, čo ju tam čaká. Chcela však vedieť, aký poklad ukrýva, a tak pozbierala všetku svoju odvahu a vošla dnu. Kamene sa presunuli k sebe. Otvor sa za ňou zavrel.

Nina rýchlo vytiahla baterku, aby niečo videla, a pomaly postupovala dopredu. Na stenách jaskyne boli rôzne maľby. Niekto ich vytesal do kamenných stien. Nina narazila na obrovskú skalu, ktorá jej bránila ísť ďalej. Na kameni bol nápis.

Nina teda začala čítať: „Ak chceš poklad poznať, musíš na hádanku odpovedať. Za čiernym lesom bež za svojim hlasom. Tam je dom a víla žije v ňom. Niekedy sa skrýva a málokedy sa ukáže. Šťastný je ten, kto ju spozná a môže s ňou niečo zažiť. Jej moc zmení teba až nebudeš poznať seba. Čo to je?“

Nina dočítala hádanku. Prechádzala sa sem a tam a premýšľala. Musí prísť na odpoveď. Po chvíli zvolala: „Mám to! Je to láska! Má nad ľudmi takú moc.“ Keď to Nina povedala, veľký kameň sa začal posúvať preč. V zemi pod ním bola diera. Nina tam bez rozmýšľania okamžite vložila ruku. Bola zvedavá, čo tam bude. Ale nič tam nebolo. Žiadne ďalšie hádanky. Žiadne zlato ani šperky.

Najprv bola sklamaná, ale keď z  jaskyne odchádzala, niečo sa stalo. Vytesané maľby na stenách začali žiariť farbami. Písmená na stenách sa pohli a poskladali sa do jedného nápisu. 

 „Prišla si na to, Nina. Najväčším pokladom je láska. Tak ho nikdy nestrať.“

Odvtedy bola Nina vždy šťastná. Na svoj zážitok v jaskyni nikdy nezabudla. Nenašla tam drahé šperky ani zlato. Našla niečo dôležitejšie. Pravdu o tom, čo je najväčší poklad.

3.7/5 - (170 votes)

1 Comment

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *