Zlodej na farme

Na odľahlom mieste za hlbokým lesom stála farma. Okolo nej sa rozprestierali veľké polia. Pestovali sa na nich zemiaky a kukurica. Na tejto farme žilo niekoľko zvierat. V stodole boli ovce, pri búde strážil veľký pes, v stajniach boli kone a po dvore pobehovali sliepky a kačice. O všetky sa staral starý a múdry farmár. Bol to už starý otec, ale stále zvládal veľa práce. Každé prázdniny ho navštevoval vnuk Palko. Pomáhal starému otcovi starať sa o zvieratá a celú farmu. Na farme zažil veľa dobrodružstiev. Jedno však bolo zo všetkých najvzrušujúcejšie.

Stalo sa to v lete. Slnko hrialo každý deň. Palko trávil celé prázdniny na dedkovej farme. Každé ráno chodil do kurína po nové vajíčka. Spolu so starým otcom ich pripravovali na raňajky. Keď však jedného dňa išiel po vajíčka, nič nenašiel. Bolo to zvláštne, pretože sliepky boli zdravé a každý deň mu dávali vajcia. Prehľadal celý kurník a nič. Potom vyšiel von a miska psa bola tiež prázdna a vyzeral hladný. Niečo sa dialo. Niečo čudné.

Rozprávka na čítanie - Zlodej na farme
Zlodej na farme

Hneď všetko nahlásil dedkovi: „Dedko, v kurníku nie sú žiadne vajcia a pes má prázdnu misku,ale nezjedol to on. Vyzeral hladný. Bol tu zlodej.“ Dedko nahlas premýšľal: „Nebol to len taký hocijaký zlodej. Muselo to byť nejaké zviera. A my musíme zistiť, aké.“

A tak sa pustili do práce. Nastavili bezpečné pasce. Také, do ktorých sa zviera chytí, ale neublíži si. Dokonca ich večer strážili. Držali tichú stráž. Sledovali, kde sa čo sa pohne. Ale keď sa blížila noc, boli unavení a na stráži zaspali. Ráno, len čo sa zobudili, išli skontrolovať pasce. V prvej nebolo nič a v druhej tiež nie. Ale tretia bola zatvorená. Pomaly sa k nej priblížili. Opatrne do nej nazreli. Z rohu pasce vyskočil mýval. Bol nervózny. Skákal v klietke a snažil sa dostať von. Bol vystrašený. Palko neveril vlastným očiam. Ešte nikdy nevidel mývala tak zblízka.

„Dedko, pozri, to je náš zlodej. Má špinavú papuľu a labky od vajíčok a psích granúl.“ Palko sa usmial. Kým Palko dával na zvieracieho zlodeja pozor, dedko hneď vedel, čo má robiť. Zavolal do záchrannej stanice a opísal im, koho chytili. Zistil, že mýval utiekol z neďalekej zoologickej záhrady. O chvíľu si preňho prišli ošetrovatelia a bezpečne ho vrátili domov.

Palko potom všetkým kamarátom v škole rozprával, ako so starým otcom odhalili zlodeja a potom ho aj zachránili. A už sa nevedel dočkať, kedy opäť strávi prázdniny so svojím milovaným dedkom.

4.6/5 - (15 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *