Zlodej na farme

Na odľahlom mieste za hlbokým lesom stála farma. Okolo neho boli veľké polia. Pestovali sa na nich zemiaky a kukurica. Na tejto farme žilo niekoľko zvierat. V stodole boli ovce, pri kôlni strážil veľký pes, v stajniach boli kone a po dvore pobehovali sliepky a kačice. Starý a múdry farmár sa o nich staral. Bol už starým otcom, ale stále mal pred sebou veľa práce. Každé prázdniny ho navštevoval jeho vnuk Pavlík. Pomáhal starému otcovi starať sa o zvieratá a celú farmu. Na farme zažil veľa dobrodružstiev. Ale jedno z nich bolo najzaujímavejšie zo všetkých.

Stalo sa to v lete. Slnko silno svietilo. Pavlík trávil všetky prázdniny na farme svojho starého otca. Každé ráno chodil do kurína po nové vajcia. So starým otcom ich pripravovali na raňajky. Keď však jedného dňa išiel po vajíčka, nič nenašiel. Bolo to zvláštne, pretože sliepky boli zdravé a každý deň mu dávali vajcia. Prehľadal celý kurník a nič. Potom vyšiel von a psia miska bola tiež prázdna a pes vyzeral hladný. Niečo sa dialo. Niečo zvláštne.

Všetko nahlásil dedkovi: „Dedko, v kurníku nie sú žiadne vajcia a psia miska je prázdna, ale on ju nevypil. Je hladný. Bol tam zlodej.“ Starý otec nahlas premýšľal:  „Nebol to len tak hocijaký zlodej. Muselo to byť nejaké zviera. A my musíme zistiť, aké.“

A tak sa pustili do práce. Nastavili bezpečné pasce. Také, pri ktorých by sa zviera chytilo, ale neublížilo by si. Strážili dokonca aj večer. Ticho strážili. Sledovali, čo sa kde pohne. Ale s blížiacou sa nocou sa unavili a zaspali na stráži. Ráno, len čo sa zobudili, išli skontrolovať pasce. V prvej časti nebolo nič a v druhej tiež nič. Tretia však boa  zatvorená. Pomaly sa k nej približovali. Pozorne do nej nazreli. Z rohu pasce vyskočil mýval. Bol nervózny. Skákal v klietke a snažil sa dostať von. Bol vystrašený. Pavlík neveril vlastným očiam. Nikdy predtým nevidel mývala tak zblízka.

„Dedko, pozri, je to náš zlodej. Má špinavú papuľu a labky od vajec a psích granúl.“ Usmial sa Pavlík. Kým Pavlík sledoval zlodeja zvierat, dedko hneď vedel, čo má robiť. Zavolal na záchrannú stanicu a opísal im, kto bol chytený. Zistil, že mýval utiekol z neďalekej zoologickej záhrady. O chvíľu pre neho prišli strážcovia a bezpečne ho vrátili domov.

Malý Pavlík potom všetkým svojim kamarátom v škole rozprával, ako spolu so svojím dedkom objavili zlodeja a potom ho zachránili. A nemohol sa dočkať, kedy opäť strávi prázdniny so svojím milovaným dedkom.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *