Tábor pre neposlušné deti – Lenivec

Tak už je to tu. Čas prázdnin prišiel. Čo robíte cez prázdniny vy? Idete na výlet? Chodíte k starým rodičom? Alebo idete do tábora? Veru tak, tábor je veľmi pekným miestom na trávenie prázdnin. Existuje však jeden tábor, do ktorého by ste sa určite dostať nechceli. Je to tábor pre neposlušné deti. Do tohto tábora chodia deti, ktoré robia nejaké lotroviny. Rodičia dúfajú, že sa tam napravia, no podarí sa im to? Čítajte!

Tomáško bol milý chlapec. Dobre sa učil a nikomu neodvrával. Jedinou jeho chybou bolo ale to, že bol lenivý. Všetko, čo mal spraviť, sto rázy ofrflal. A potom to aj tak nespravil! Uličník jeden! Polievať záhradu? Načo? Veď bude pršať! Ísť do obchodu? Načo? Veď doma sa niečo nájde! Upratať si hračky? A načo? Veď aj tak ich na druhý deň rozloží znova!

Rozprávka na dobrú noc - Tábor pre neposlušné deti – Lenivec
Tábor pre neposlušné deti – Lenivec

Rodičom však už došla trpezlivosť. Týždeň pred rozdávaním vysvedčenia bol Tomáško u starých rodičov. Tí museli na večer odísť z domu a dali mu úlohu, aby porátal sliepočky a zavrel ich do kurína. Päť sliepok na dvore, päť musí byť v kuríne! Rozumieš? Tomáško rozumel. A naozaj to chcel aj urobiť. Chcel, lenže potom zrazu…. Nechcel. Prejavila sa u neho lenivosť. Načo by ich mal zatvárať, keď ich bude musieť ráno zase otvoriť? Takto ušetrí starým rodičom robotu. Nechá ich tak. Veď sú múdre, sami pôjdu a ľahnú si do kurína, keď budú chcieť. Načo ich tam dávať? Možno tam ani nechcú byť. A možno sa mu iba nechcelo… Teda určite sa mu iba nechcelo… Ľahol si a spal a potom zrazu … Bolo ráno a starí rodičia ho budili. Sliepok nebolo, zadrhla ich kuna! A to iba pre Tomáškovu lenivosť!

Veru Tomáško mal bedu, a preto skončil v tábore! Myslel si, že od neho budú chcieť, aby dennodenne robil, no opak bol pravdou. Robil len to, čo chcel a teda nič. A našiel si tam aj skvelých kamarátov! Páčilo sa mu tam! Na tretí deň od príchodu do tábora vyhlásili súťaž. Ktoré družstvo vyzbiera najviac odpadkov, pôjde na výlet. Tomáško sa tešil a bol dokonca odhodlaný ísť zbierať odpadky s ostatnými. Lenže po chvíli ho to prešlo. Sadol si pod strom a díval sa. Nechcelo sa mu. Načo by tu mal behať jak splašené kura, keď to iní urobia za neho? Isto vyhrajú tak či tak. Lenže nevyhrali. A len veľmi tesne. Keby Tomáško zbieral, tak by vyhrali.

Kamaráti z družstva mu nespokojnosť dali pocítiť a už sa viac s ním nechceli hrať. Tomáško bol v tábore opustený a sám. Všetci rozprávali, ako svojmu družstvu nepomáhal a vyvaľoval sa tam pod stromom. Zle sa to Tomáškovi počúvalo. Razom bol vyliečený z lenivosti! Odvtedy vstával zavčasu a všetkým pomáhal. Chystal raňajky, upratoval hračky, nosil drevo na táborák… Tomáško si uvedomil, že lenivosť dokáže napáchať veľké škody. A môže kvôli nej prísť aj o priateľstvo a dobré vzťahy s ostatnými.

4.7/5 - (3 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *