O honelníkovi, ktorému zmizli všetky ovečky

Viete, milé deti, kto je to honelník? Honelník je bačov pomocník, ktorý na salaši pasie ovečky. Aj na liptovskom salaši bol bača. Ten však už bol starý a nevládal, preto si našiel pomocníka, mladého, no lenivého honelníka Mateja. Matej sa veľmi tešil na to, ako bude pracovať na salaši. „Celé dni si len tak budem ležať v tráve a oddychovať! To bude život! Len slnko a pohoda.“ Ľudia sa mu smiali, vraj sa mu stratia všetky ovce a pojedia ich vlci, no Matej sa nedal. Vraj ovce budú spať tiež a bude pokoj.

Rozprávka na čítanie - O honelníkovi, ktorému zmizli všetky ovečky
O honelníkovi, ktorému zmizli všetky ovečky

Prvý deň na lúke sa Matej najskôr dobre najedol a potom si, ako sa zastrájal, naozaj ľahol do trávy a zaspal. A spal až do večera. Ba spal by až do rána, keby ho nezobudil jeho Dunčo, pes, ktorý bol na lúke s ním. Lízal mu ucho a kňučal. Matej sa spamätal a zahnal ovce do ohrady. Joj akáže to je len dobrá robotička! Tak ako si predstavoval. Druhý deň prešiel rovnako a tretí tiež. Ba prešiel celý týždeň a Matej na lúke len jedol a spal. V jeden deň sa opäť najedol dobrej slaninky, vypil mlieka, na hlavu si dal klobúk, aby mu nesvietilo slnko a ľahol si do trávy. Zaspal. Zobudil sa však nejako skoro. Zobudil sa na čudné ticho okolo neho. Žiadne ovečky nepočul, ba ani Dunčo neštekal. Vyskočil na nohy a preľakol sa. Na celej lúke bol sám. Úplne, úplne sám! Nikde ani ovečky a nikde ani Dunča. Honelník Matej sa zľakol! Predsa len tie ovce zmizli! Predsa ich len zožral ten vlk! Presne tak, ako hovorili ľudia. Rozbehol sa po dolinách a hľadal ovečky i Dunča, no nikde ani stopy! Čo mu len povie bača! Vyhreší ho, ba ho možno aj zbije! A tá hanba po celom kraji! Tak sa Matej vliekol na salaš a tu hľa! Ovce v ohrade a pred ohradou bača s Dunčom! „Musel som ťa milý Matej trocha potrestať! Neplníš si svoju prácu svedomito a tak som chcel, aby si sa bál o ovečky! Dúfam, že si sa poučil a že už nikdy nebudeš pri strážení ovečiek vyspávať!“ Matej sa potešil, že ovečky sú živé a zdravé, že ich nezjedol vlk a bačovi sväto sväte sľúbil, že už nikdy nebude pri pasení ovečiek spať. A čo sľúbil, to aj dodržal!

4.8/5 - (17 votes)

2 komentáre

  1. Pekná ale za mňa krátka a bez deja . V literatúre sa vyznám a tu je síce pointa ale dá sa to volá zlepšiť . Dávam 3,5 hviezdičky.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *