O najkrajšom darčeku

V siedmej triede sa robila pred Vianocami veľká akcia. Pani učiteľka doniesla klobúk, vhodila doň lístočky s menami a každý zo žiakov si vytiahol jeden lístoček. Tomu, koho si deti vytiahli, museli kúpiť vianočný darček, ktorý mu pred odchodom na Vianoce na vianočnej oslave odovzdajú.  

Lenka si vytiahla Katka a Katka zas Lenku. Lenka však nebola veľmi spokojná. Jej mamina len nedávno prišla o prácu a bolo jasné, že sa počas Vianoc budú musieť uskromniť. Žiadne veľké darčeky Ježiško neprinesie. Ako teda zoženie peniaze na darčeky pre Katku? Katka bola okrem toho veľmi bohatá a mala všetko, na čo si len pomyslela. Hračky, oblečenie, dokonca mala aj mobil a slúchadlá. Lenka rozmýšľala, čo by ju potešilo, keď má všetko. Nevedela však na nič prísť. Celý deň aj p príchode zo školy bola smutná a zamyslená. Nakoniec mamine porozprávala, čo ju trápi.

Rozprávka na dobrú noc - O najkrajšom darčeku
O najkrajšom darčeku

Mamina si vzdychla: „Ach Lenka! Vieš, že teraz musíme šetriť. Nemôžeme si dovoliť kupovať darčeky  rozmaznanému dievčisku, ktoré aj tak všetko skritizuje. Nakresli jej obrázok alebo jej vyrob nejakú ozdobu.“ Lenka sa zhrozila. Ako môže dať Katke vyrobenú nejakú hlúposť z papiera! Veď by ju vysmiala a v živote by s ňou nepreriekla ani slovo.

O týždeň sa problém vyriešil sám. Lenkina babka prišla na návštevu a doniesla Lenke malého plyšového macka s mašličkou. Vraj je to už darček na Vianoce, ale keďže babka odchádza do zahraničia, prišla jej ho podarovať skôr. Lenka sa rozhodla, že dá svoj darček od babky Katke. Hoci sa jej veľmi páčil a rada by si ho nechala, verila, že poteší Katku. Mýlila sa však.

Katka na školskom večierku nad mackom ohrnula nos. Vraj je príliš malý a príliš obyčajný. Hodila ho o zem a o Lenku sa nestarala. Tá si s plačom zobrala macka späť a utekala domov. Pani učiteľka, ktorá vedela, že sa Lenka vzdala svojho vlastného darčeka kvôli spolužiačke, to deťom všetko vysvetlila. Poukázala na to, aká je Lenka dobrá. 

Katka sa zahanbila a oľutovala, čo urobila. Ešte v ten večer sa išla Lenke ospravedlniť. Darovala jej krásnu novú knižku a vypýtala si späť aj macka. Povedala, že nikdy krajší darček nedostala. Pretože tento darček dostala od Lenky zo srdca.

3.7/5 - (4 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *