O tvrdohlavom a neposlušnom traktorkovi

Za hlbokým lesom pri veľkom poli stál veľký statok. Vedľa toho statku bola obrovská stodola. V nej bývali dva neobyčajné stroje. Veľký traktor a malý traktorík. Obaja pomáhali farmárovi na poli a so všetkým čo bolo potrebné na statku. Veľký traktor bol silný a múdry. Presne vedel čo a ako má robiť. Malý traktorík bol šikovný pomocník, ale bol neposlušný, tvrdohlavý a niekedy si robil veci po svojom a to nebolo dobré.

Raz šiel malý traktorík aj veľký traktor s farmárom na pole. To bolo za lesom. Bolo to obrovské pole a bolo na ňom veľa práce. Veľký traktor nelenil a hneď začal. Malý traktorík tiež veľmi pomáhal. Farmár bol veľmi rád, že má takých pomocníkov. Keď už skoro končili a práca na poli bola takmer hotová, stalo sa niečo nečakané.

Keď si farmár nasadal do veľkého traktora pošmykla sa mu noha. Snažil sa ešte chytiť, ale nestihol to. Spadol priamo na zem a škaredo sa zranil. Veľký traktor okamžite zavolal traktoríka a povedal mu: „Traktorík, rýchlo, ponáhľaj! Choď do dediny pre pomoc, ale nejazdi cez les. Sú tam močiare a zapadneš tam. Aj keď je to kratšie, je to nebezpečné. Ja tu počkám s farmárom. Ty si rýchlejší, tak choď.“

Malý traktorík sa otočil a pádloval tak rýchlo, že sa mu prášilo od kolies. Vyberal zákruty, vyhýbal sa zvieratám a potom prišiel k lesu. Mal ho obísť, ale cez neho to bolo kratšie. A tak zase traktorík neposlúchol a rozhodol sa podľa seba. Rozbehol sa do lesa. Cesta sa mu páčila. Lesná cestička pod kolesami ubiehala. Stromy sa len mihali okolo okien.

Až zrazu sa pred traktorom z ničoho nič objavila močiar. Išiel ale tak rýchlo, že nestihol zastaviť. Vošiel doňho plnou rýchlosťou a teraz sa nemohol pohnúť. Nešlo mu naštartovať, nešlo mu otočiť kolesami, jednoducho nič. Jediné, na čo sa zmohol, bolo volanie o pomoc.

Rozpravka - O tvrdohlavnom a nezbednom traktore
O tvrdohlavnom a nezbednom traktore, Anička I.

Medzitým veľký traktor čakal na poli so zraneným farmárom. Malý traktorík sa stále nevracal a veľkému traktoru napadlo, že sa niečo stalo. Opatrne teda farmárovi pomohol ľahnúť si pod neďaleký strom a povedal mu: „Farmár, neboj sa, zájdem po pomoc a nájdem aj malého traktoríka. Počkaj tu a nehýb sa. Tu sa ti nič nestane.“

A potom išiel. Išiel cez polia a lúky, až prišiel k lesu. Počul, ako z neho malý traktorík volá o pomoc. Rozbehol sa teda za ním. Išiel ale opatrne, tak už z diaľky videl, ako je malý traktor zaseknutý v močiari. Rýchlo ho zachytil a vytiahol ho. Veľmi sa naňho hneval, ale nemal čas mu niečo hovoriť. Jediné, čo stihol bolo: „Rýchlo. Náš farmár tam čaká a je zranený. Rýchlo do dediny.“

A tak obaja išli rýchlo do dediny. Tam našli lekára so záchrannou službou a zaviedli ho k farmárovi. Všetko dobre dopadlo.

Večer, keď už farmár bol vo svojej posteli a traktory v stodole, naklonil sa veľký traktor k malému a hovorí: „Dnes si kvôli svojej neposlušnosti ohrozil všetkých. Mohol si sa v močiari už nadobro pokaziť a ja som mohol tiež zapadnúť, keď som ťa vyslobodzoval. Navyše, keby sme tam zapadli, kto by zachránil farmára?“ „Ja viem. Je mi to veľmi ľúto.“ smutne odpovedal malý traktorík. Veľký traktor sa naňho dlho nehneval, ale malý traktorík už vedel, že keď bude tvrdohlavý a nebude počúvať, môže to byť nebezpečné.

4.9/5 - (65 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *