O zmiznutom šarkanovi

Mirka a Lucka boli kedysi veľké kamarátky. Spolu sa hrali, spolu sa učili, chodili spolu do školy i zo školy a sedeli spolu aj v lavici. Raz sa ale škaredo pohádali a odvtedy už o sebe nechceli ani počuť. Nielenže sa nerozprávali, ale dokonca na seba škaredo pozerali a rozprávali o sebe navzájom zlé veci.

Jedného dňa prišla do triedy pani učiteľka nezvyčajne vysmiata. Doniesla farbičky, výkresy, špagáty a povedala deťom, že si idú vyrábať šarkany. A nielen to. V piatok po škole si ich pôjdu púšťať na blízky kopec a tam aj vyhodnotia, ktorý šarkan je najkrajší. Ten žiak, ktorý urobí najkrajšieho šarkana, dostane chutnú čokoládu. Deti sa s radosťou pustili do práce, no aj tak tušili, že súťaž vyhrá Mirka. Vedela totiž kresliť najkrajšie z celej triedy. A naozaj jej šarkan bol najkrajší, za čo sa Lucka veľmi hnevala.

Rozprávka pre deti - O zmiznutom šarkanovi
O zmiznutom šarkanovi

To už však zazvonilo a deti odišli domov. Len šarkany tam zostali. Až na jedného. Na druhý deň sa deti vrátili do školy a tešili sa na prechádzku a púšťanie šarkanov. A samozrejme sa tešili aj na vyhodnotenie súťaže. Všetci si pobrali svojich šarkanov, len Mirkin šarkan chýbal. Mirka, ako každá baba, pustila sa do obrovského plaču, ktorý privolal všetky učiteľky zo zborovne, riaditeľa, ba aj školníka. Všetci začali hľadať Mirkinho šarkana, no toho nebolo. Mirka nahnevaná obvinila Lucku a odmietla kamkoľvek ísť. Jej šarkana možno roztrhali a zničili len preto, aby nevyhrala súťaž. Lucka bola z takéhoto obvinenia smutná a keď všetci odišli, sama šarkana hľadala. Našla ho. Chudák šarkan padol za skrinku na topánky. Bol síce trošku zašpinený, ale aj tak veľmi krásny.

Lucka ho zaniesla Mirke a tá sa zahanbila, že svoju kamarátku nespravodlivo obvinila. Spoločne, ruka v ruke, vyšli s ostatnými žiakmi a s pani učiteľkou na kopec, aby si tam svoje šarkany pustili. Veď aká by to bola jeseň bez šarkanov!

Mirka síce súťaž vyhrala, no čokoládu darovala Lucke. A tá ju rozdelila medzi všetkých spolužiakov. Tak si tam sedeli na kopci a napchávali sa čokoládou. Pani učiteľka, dvadsať detí a dvadsať šarkanov. A z tých dvadsiatich detí boli dve udobrené kamarátky.

4.5/5 - (22 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *