Rybia kráľovná

Kde bolo, tam bolo, bol raz v jednom kráľovstve čarovný rybník. Ten rybník bol preto čarovný, lebo v ňom bývala Rybia kráľovná. Tá mala moc nad všetkými rybami v rybníku. Ľudia však v tomto rybníku, hoci bol veľký a plný rýb, nemohli rybárčiť. Po dlhých rokoch hojnosti však prišiel rok, keď na kráľovstvo doľahla bieda a ľudia nemali čo jesť.

Rybia kráľovná uzavrela s kráľom Leopoldom dohodu: ľudia si môžu loviť v rybníku koľko chcú, nesmú však loviť v čase splnu. Leopold súhlasil. A tak ľudia lovili ryby a nasýtili seba i svoje deti – celé kráľovstvo. V čase splnu zas udice odložili a ryby nelovili. A tak prešli roky. 

Rozprávka Rybia kráľovná
Rybia kráľovná

Leopold zomrel a nahradil ho jeho syn a potom jeho vnuk a dokonca aj jeho pravnuk Ivan. Ten sa chystal ženiť a svadba mala byť v čase splnu. Ivan sa nechcel pridržiavať starej dohody svojho prapraotca Leopolda a na moc Rybej kráľovnej už dávno neveril. Prikázal svojim sluhom, aby išli chytať ryby. Na svadbu chcel čerstvé. Sluhovia však nesúhlasili. Báli sa, že ich postihne krutý trest za porušenie dohody medzi Rybou kráľovnou a kráľom Leopoldom. Odmietli.

Ivan sa nahneval a rozhodol sa celému kráľovstvu ukázať, že sa nebojí ani Rybej kráľovnej ani nijakých starých dohôd. Sám nasadol do loďky a pozdvihol udicu. „Babráci! Vidíte? Žiadna Rybia kráľovná neexistuje! Všetko sú to len staré povedačky!“

Tu však rybník zaburácal ako more a loďka aj s Ivanom sa prevrátila. Ivan nemohol vzdorovať silným vlnám. O pár minút sa stratil pod hladinou a už sa nikdy nevynoril. Hovorí sa, že je v rybničnom kráľovstve a robí sluhu samotnej Rybej kráľovnej.

Či je to však pravda, neviem. Za svoju pýchu by si to však určite zaslúžil. A ľudia v kráľovstve? Zasa sa vrátili k starému zvyku a nelovili ryby počas splnu – všetci totiž pamätali na starú dohodu medzi kráľom Leopoldom a Rybou kráľovnou a báli sa jej hnevu.

4.7/5 - (62 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *