Ten najcennejší poklad

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden zlý kráľ. Vo svojom kráľovstve vládol pevnou rukou, ľudia sa ho báli a on túžil iba po poklade a bohatstve a po tom, aby bolo jeho kráľovstvo mocné a silné. Veľmi často nútil svojich vojakov do vojen, pri ktorých napádali iné územia a ničili ich. Tak tomu bolo aj tentokrát. Kráľ sa dozvedel, že jeho kráľovský sused z pravej strany sa chváli, že v jeho zemi majú ľudia ten najcennejší poklad.

Kráľa veľmi zaujímalo, aký ten poklad môže byť. Predstavoval si, že sú to drahé kamene, ba dokonca diamanty. Chcel ich mať. Zvolal teda svoje vojsko a pripravil sa na útok. Dobyje kráľovstvo kráľa Miloslava a získa ten tajomný poklad. Sám sa postavil do čela vojska a tiahol za hranice. Veru kráľovi sa darilo, dobýjal jednu dedinu za druhou a pripravoval sa dobyť kráľove najväčšie mesto. Nebol však spokojný. Prešiel už pol kráľovstva a o nijakom poklade ani slovo. Bol unavený a nahnevaný.

Rozprávka pre deti - Ten najcennejší poklad
Ten najcennejší poklad

V diaľke zbadal malé osamotené gazdovstvo. Chcel sa tam ísť pozrieť, oddýchnuť si a najesť sa. V dome našiel starenu a starca. Bolo vidieť, že žijú veľmi skromne z ruky do úst. Posadil sa za stôl a pýtal sa ich: „Počujte, už pol roka dobýjam vaše kráľovstvo a nikde ani stopy po poklade, pre ktorý som sem prišiel. Povedzte mi, čo je ten poklad a ja z vás urobím boháčov.“ „Náš poklad? Vy ho nepoznáte? Máme ho predsa aj tu! Je v každom dome!“ Kráľ nechápal. Poklad? U takýchto chudákov? Čo to môže byť? Rozkázal, aby mu ho doniesli a starena tak aj urobila. Postavila pred neho tanier zakrytý obrúskom. Kráľ ho dychtivo odkryl, no zostal sklamaný.

Na tanieri bola obyčajná bryndza. „Tak toto je váš poklad?“ „Toto, vaša jasnosť. Bryndza je náš poklad. Máme ho v každom dome a pre nášho kráľa je veľmi dôležitá. Ani jeden deň si nevie predstaviť bez toho, aby si nedal kúsok bryndze. Bryndza sýti celé naše kráľovstvo.“ Rozzúrený kráľ hodil tanier o zem a vyletel z chalúpky. Nasadol na koňa a svojim vojakom dal príkaz na návrat. Takýto poklad! Veď to ani nie je poklad! Toľko strateného času, toľko dní v sedle, toľko zbytočných bitiek. Pre bryndzu. Tak to ale býva. Pre každého je poklad niečo iné.

3.9/5 - (17 votes)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *