Ako medveď Brumla získal med

Keď sa začala jar, rôzne zvieratá sa začali prebúdzať zo zimného spánku. Jedným z nich bol veľký medveď Brumla. Celú zimu prespal vo svojom ukrytom brlohu. Ale keď sa zima skončila, vyšiel von, pretiahol sa a hľadal niečo na jedenie. Má obrovskú chuť na med. Ale nevedel, čo bude musieť urobiť, aby si to užil.

Chodil po lese a hľadal, kde by mohol nájsť med. Po chvíli prišiel k obrovskému stromu. Bol taký obrovský, že nevidel ani na koniec jej koruny. Keď pod ním stál, sem-tam okolo neho preletela včela. Brumla po nej švihol svojou veľkou labou, ale potom si uvedomil, že kde sú včely, musí byť aj med. Obišiel strom a pozorne si prezrel jeho korunu. A potom ho uvidel. Na jednom z konárov skutočne visel úľ so včelami. „Musí tam byť med.“ Pomyslel si.

Začal sa snažiť zatriasť stromom, ale bol príliš veľký, takže to nepomohlo. Zrazu k nemu priletelo niekoľko malých včiel a začalo kričať: „Čo to robíš, ty veľký medveď. Čo si myslíš, že prídeš a len preto, že máš chuť na med, zatrasieš celým naším úľom? Okamžite s tým prestaňte!“

Medveď sa chystal niečo povedať, ale keď sa nadýchol, aby odpovedal, včely začali bzučať a šialene lietať okolo. „Už sú tu, už sú tu zas a teraz ho určite udrú. Pomoc! Pomoc!“ Brumla najprv nechápal, čo sa stalo. Potom však zbadal, ako sa k stromu z diaľky blížia veľkí, silní muži s motorovými pílami. Keď sa blížili k stromu, všetko mu došlo. Títo ľudia sa chystali vyrúbať ten krásny a veľký strom a navyše chceli zničiť úľ včiel. „To nedovolím.“ Brumla si pomyslel.

Schoval sa za kmeň stromu, a keď sa ľudia priblížili, vybehol spoza stromu a začal kričať, ako len mohol. Postavil sa na zadné labky a mával prednými. Pomaly sa blížil k prekvapeným ľuďom a neprestával sa báť. Ľudia zbledli. Odhodili píly a sekery a vyrazili. Už ich tam nikdy nevideli.

Potom si Brumla, vyčerpaný po takomto výkone, ľahol pod strom a uvedomil si, že je ešte stále hladný. Včely všetko pozorovali zo stromu, a pretože boli vďačné, že Brumla zachránil ich strom a domov, priniesli mu zo svojho úľa peknú hromadu medu. Odvtedy chodí Brumla pravidelne k včelám pre med. Už netrasie celým stromčekom, ale vždy o med pekne požiada. A dáva pozor, aby sa nikto nepokúsil zničiť strom alebo úľ jeho včelích kamarátov.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *