Margarétka a jej prianie

Milé deti, určite si spomínate na príbeh o tajomnom jazere, ktoré plní tajné priania. Dôležité je, aby ste do neho hodilo to najcennejšie čo máte a jazero vám váš sen splní. Nie je to však jednoduché. K jazeru sa totiž nedostane hocikto. Cesta je plná nástrah, lesy sú husté a kľukaté plné nebezpečenstva.

Nejeden odvážlivec zablúdil či sa pomiatol. No niektorým sa to skutočne podarilo. Medzi dobrodruhmi, ktorí sa vydali hľadať tajomné vody ligotavého jazierka bola aj krásna dievčinka Margarétka. Dievčina to bola z chudobných pomerov, no jazero musela nájsť. Netúžila však po bohatstve či moci, ako všetci iní… túžila najviac po tom, aby jej malá sestrička nebola viac chorá, ale aby bola zdravá.  Cestovala dlhé dni, a noci aby jazero našla. A neuveríte, ale krásnej Margarétce sa podarilo prekonať nástrahy tajomnej cesty a dnes sa dozvieme či jazero skutočne našla a či sa jej prianie splnilo.

Dievčina vyšla zo svojej skrýše, kde prečkala noc, vykukla z jaskyne a vybrala sa na cestu. Nevedela presne, ktorým smerom má ísť, no od jedného tuláka získala za fľašu vody cennú mapu, podľa ktorej by malo byť jazero neďaleko. Pred Margarétkou sa zrazu zjavila lúka plná slnečníc. Boli krásne. Ako tisíc žltých hviezd, ktoré padli na zem. Dievčina nahliadla do pokrčenej mapy.

Rozprávka na dobrú noc - Margarétka a jej prianie
Margarétka a jej prianie

 „Už len prejdem lúku a tam ten kopec v tvare spiaceho obra ..a som tam,“ povedalo dievča jednoducho a pustilo sa do dlhej chôdze. Keď sa blížila k hore v tvare obra, zrazu sa pred ňou zjavila líška. Margarétka nechcela zviera vyplašiť ani jej ublížiť. Líška je tam v lese predsa doma. Opatrne zviera obišla a šliapala vysoko po hore. Líška sa stratila v kríkoch. Iní by do nej strieľali, lovili ju a ublížili jej. Ona taká nie je.

Margarétky oči sa rozžiarili od toľkého úžasu. Srdce jej búšilo očakávaním a dobrodružstvom, keď sa pred ňou zjavila ligotavá voda čarovného jazera. Jazero bolo iné ako ostatné. Trblietalo sa ako žiadne iné. Dievčina si kľakla pri breh jazera, popravilo snehobiele šatôčky a vložila do ľadovej vody to najcennejšie čo mala… seba, svoje ruky ktorými denne pracuje v hrnčiarstve, nič cennejšie totiž nemá. Pomaly zavrela oči a zvolala svoju prosbu o vyliečenie sestričky. 

Na jej prekvapenie jej voda odpovedala. Hlas krásny a spevavý ako sám anjel sa niesol ponad jazerom. „Čistejšieho srdcia niet, preto ti tvoje želanie splním,“ povedalo jazero. Neskôr Margarétke vysvetlil, že líška bola v skutočnosti posledná skúška pred objavením jazera. Nebola to hocijaká líška, ale zlý mocný obor. Keby líške dievčina ublíži, líška sa zmení na obra a dievčinu k jazeru nepustí ako mnohých ľudí pred ňou. No Margarétka sa rozhodla správne a zviera nechala ísť. Tak isto aj pri ježkovi. A aj preto sa k jazeru dostala.

Dievčina vrúcne poďakovala a vybrala sa späť do svojej dedinky. Dúfajúc utekala, cez husté lesy, že sa jej tajné prianie splnilo a sestrička bude zdravá.

Keď vošla do dediny, neverila vlastným očiam. Celá dedina jasala a plesala. „Malá Elinka sa vyliečila z dlhej a zlej choroby..!“ ozývalo sa z každej strany nadšene.  Margarétka pribehla domov aby sa o tom presvedčila. A ono sa to naozaj stalo! Jej malá sestrička Ela veselo tancovala v kuchyni a usmievala sa. Margarétine unavené oči z cesty zaplavili slzy radosti. Sestru zobrala do náručia a spolu s mamou jasali od radosti. A tak jazero skutočne splnilo dievčine jej prianie. Povesť o jej statočnej ceste k jazeru sa rozniesla po svete do sŕdc mnohých.

A tak pretrvala legenda o kúzelnom jazere, šepkajúc svoje tajomstvá tým, ktorí mali srdcia čisté a našli jeho mystické objatie a splnili si tým aj najtajnejšie priania.

4.7/5 - (63 votes)

1 Comment

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *