O čarovnej korune

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden kráľ. Tohto kráľa mali ľudia radi a považovali ho za múdreho a spravodlivého. O jeho správnych rozhodnutiach sa hovorilo po celej zemi a každý chcel poznať jeho názor, každý si k nemu chodil po radu.

Nikto však nevedel, že kráľ má jedno tajomstvo. Kráľ mal totiž čarovnú korunu. Keď si ju nasadil na hlavu, hneď bol múdry a vedel všetko. Keď ju na hlave nemal, nevedel nič. A takto si kráľ vládol mesiace a roky a všetci boli spokojní. Kráľ bol spokojný, že ho ľudia obdivujú a majú radi a ľudia v kráľovstve boli spokojní preto, že mali takého múdreho kráľa.

Rozprávka pre deti O čarovnej korune
O čarovnej korune, Anička I.

Jedného dňa sa však stalo nešťastie. Čarovná koruna zmizla. Kráľ bol nahnevaný a prikázal prehľadať celý zámok, skontrolovať všetky izby a každého sluhu. Niekto ju musel ukradnúť. Kráľovi radcovia v tom nevideli veľký problém. Radili mu, aby si dal spraviť novú korunu – zlata a diamantov má predsa dosť. Nová koruna môže byť ešte krajšia a drahšia ako tá predchádzajúca. Kráľ však vedel, že nová koruna už nebude čarovná a on s ňou nebude múdry. Bál sa, že to všetci odhalia.

A veru to aj odhalili. Kráľ sa zo začiatku bránil, odkladal kráľovské povinnosti a vyhováral sa na chorobu. Neskôr však už musel začať pracovať. Lenže ako teraz kráľ pracoval! Nevedel vôbec nič, dával zlé rady a robil zlé rozhodnutia. Bez koruny nebol múdry.

Ľudia boli nespokojní, no skutočne sa nahnevali až vtedy, keď kráľ vyhlásil vojnu susednému kráľovstvu. Keby bol múdry, nikdy by to neurobil! Nahnevaný dav ľudí vtrhol do zámku, kráľa spútal a uväznil.

Novým kráľom sa stal jeho mladší brat. Možno si myslíte, že to on ukradol čarovnú korunu, aby ukázal aký je jeho brat hlúpy. No to už dnes nevieme. V každom prípade, čarovná koruna sa už nikdy nenašla a nový kráľ vládol bez koruny. Nosil vždy len obrovský klobúk.

4.7/5 - (18 votes)

1 Comment

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *